MHMP: Praha nechá starosty městských částí rozhodnout o dani z nemovitosti

31.05.2019 18:46 | Zprávy

Vedení hlavního města Prahy se rozhodlo vyhovět výzvám starostů městských částí, kteří v minulých letech na svém sněmu opakovaně požadovali změnu nastavení daně z nemovitých věcí. Ta je stoprocentním příjmem městských částí, nikoli hlavního města Prahy. Dosud mělo město na celém svém území stejné koeficienty, které ovlivňují nastavení daně. Nyní dává vedení města možnost starostům určit její individuální nastavení pro svou městskou část.

MHMP: Praha nechá starosty městských částí rozhodnout o dani z nemovitosti
Foto: Lucie Bartoš
Popisek: Finanční úřad, ilustrační foto

Je to totiž jediná daň, jejíž výši může obec ovlivnit, a to pomocí celoměstské vyhlášky o výši koeficientů pro výpočet daně z nemovitých věcí. Žádost o připomínky k připravované vyhlášce, zahrnující nastavení všech třech výpočtových koeficientů, byla starostům rozeslána dnes.

„Celý výnos daně z nemovitosti v plné výši míří automaticky do rozpočtů městské části. Proto by o ní také městské části měly rozhodovat. Ony nejlépe vědí, co je u nich zapotřebí,“  říká k tomu Pavel Vyhnánek, náměstek primátora hl. m. Prahy pro oblast rozpočtu, a doplňuje: „Změnu dlouhodobě požadují starostové městských částí bez ohledu na politickou příslušnost. Finální rozhodnutí zda se vyhláška změní a jakým způsobem, bude záležet na výstupech z připomínkového řízení.“

Připomínkové řízení poběží do 30. června. Připomínky se následně během července a srpna vypořádají a závazný návrh vyhlášky bude Radou a Zastupitelstvem hlavního města projednán v září.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Mgr. Petr Macinka byl položen dotaz

Ústavní puč

Co tím přesně myslíte? Jak podle vás prezident násilně mění ústavní pořádky? Prezident přeci využil svého práva se obrátit na soud a ten nějak rozhodl, on přeci žádnou ústavu nemění, jen vlastně požádal o upřesnění, jak je myšlena, což je podle mě i dobře a snad pro příště budete jako politici věnov...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Celní správa: Středočeští celníci se zaměřili na dlužníky

7:16 Celní správa: Středočeští celníci se zaměřili na dlužníky

Celní úřad pro Středočeský kraj uspořádal ve čtvrtek 18. června kontrolní akci na dálnici D8, při kt…