MHMP: Praha prověří v zařízeních sociální péče protipožární zabezpečení

21. 1. 2020 18:33

Radní Milena Johnová vyjádřila upřímnou soustrast pozůstalým zemřelých klientů z domova pro osoby se zdravotním postižením ve Vejprtech a účast se všemi obyvateli domova, který v neděli zasáhl požár. Ve všech pobytových službách zřizovaných hlavním městem v tomto týdnu Praha zajistí kontrolu připravenosti na urgentní situace a technického zajištění objektů. Klíčové je však podle radní decentralizovat služby z velkých domovů do malých komunitních služeb.

MHMP: Praha prověří v zařízeních sociální péče protipožární zabezpečení
Foto: Hans Štembera
Popisek: Budova pražského magistrátu na Mariánském náměstí
reklama

„Těžce mě zasáhlo neštěstí v domově pro osoby se zdravotním postižením ve Vejprtech a jsem v myšlenkách s pozůstalými a všemi klienty i pracovníky domova. Musíme nyní spojit síly a udělat všechno pro to, aby se podobná tragédie už neopakovala. Na tom jsme se včera po telefonu shodli s kolegy z Ústeckého kraje, stejně jako na tom, že téma zvedneme na jednání Asociace krajů. Hned v neděli jsem požádala pražského ředitele odboru sociálních věcí, aby v pondělí zajistil u všech pobytových služeb zřizovaných hlavním městem kontrolu připravenosti na urgentní situace a zmapoval bezpečnost a technické zajištění objektů,“ řekla radní pro oblast sociální politiky a zdravotnictví Milena Johnová.

Souhrnnou zprávu o protipožárním zabezpečení objektů včetně informace, kdy naposledy a s jakým výsledkem se naposledy konala cvičná evakuace, chce mít radní do konce týdne. V zařízeních, kde nebyla cvičná evakuace provedena v posledním půl roce, by měla být naplánována v průběhu prvního čtvrtletí 2020.

Podle radní je ale klíčové především postupovat v systémové změně, jejíž součástí je transformace velkých pobytových zařízení. „Bezpečnost je dalším důvodem, proč je nutné služby decentralizovat do malých komunitních zařízení. V obrovských a komplikovaně udržovaných objektech s desítkami až stovkami klientů a vícelůžkovými pokoji je vždy těžší zajistit bezpečnost. Je také téměř nemožné najít do takových zařízení desítky kvalitních zaměstnanců. Proto usilujeme především o to, abychom klientům velkých pražských domovů, kteří o to budou stát, umožnili žít v malých domech a bytech. Je to řešení vhodnější pro klienty, přívětivější pro pracovníky a zdravější pro celou naši společnost,“ uzavřela Milena Johnová.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tisková zpráva
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ministerstvo dopravy: Na bezpečnost provozu na D1 dohlíží úsekové měření rychlosti

22:31 Ministerstvo dopravy: Na bezpečnost provozu na D1 dohlíží úsekové měření rychlosti

Dodržování osmdesátikilometrové rychlosti začne od pondělí hlídat první sada detekčních kamer na mod…