MHMP: Praha svěří městské části prázdný objekt v Písnici pro vybudování nové základní školy

14.04.2021 18:02

Budova bývalého Středního odborného učiliště potravinářského v Písnici by měla být podle pondělního usnesení Rady hl. m. Prahy svěřena do správy městské části Praha – Libuš. Ta s pomocí nově získané budovy bude moci zvýšit kapacitu základního školství na svém území. O svěření bude ještě v dubnu rozhodovat Zastupitelstvo hl. m. Prahy.

MHMP: Praha svěří městské části prázdný objekt v Písnici pro vybudování nové základní školy
Foto: Hans Štembera
Popisek: Budova Nové radnice, sídla pražského magistrátu
reklama

Městská část Praha-Libuš je dynamicky se rozvíjejícím územím na okraji Prahy, kde budou v budoucnu stát tři stanice nové linky metra D. V současné době jsou zpracovávány dvě územní studie, které řeší budoucí rozvoj kolem stanic metra D Libuš a Písnice. Počet obyvatel by zde měl vzrůst z dnešních 10 000 až na 15 000.

„Jsem rád, že původní majetek sloužící byť ke středoškolskému zázemí bude i nadále sloužit ke školskému účelu. Z pohledu využití majetku se jedná o mnohem úspornější variantu, než kdyby šlo o výstavbu nového objektu a hledalo se separátní využití tohoto současného. Obecně s rozrůstáním Prahy se zvyšuje poptávka napříč městskými částmi po budovách, které by mohly sloužit právě školskému účelu. Jenže s ohledem na technickou náročnost mnohých staveb je často těžká realizovatelnost formou přestavby již stojících budov kolaudovaných k jinému účelu,“ uvedl radní hl. m. Prahy pro oblast majetku Jan Chabr.

„Vzhledem k tomu, že v Praze rapidně roste počet žáků mateřských a základních škol, nejen kvůli dorůstajícím ročníkům, ale i rezidenčnímu developmentu, musíme v některých městských částech vypovídat smlouvy se soukromými subjekty. V letošním roce chceme dosáhnout po dohodě s městskými částmi i systémového řešení, kde bychom v rámci Statutu hlavního města limitovali maximální délku pronájmu školských budov magistrátem i městskými částmi na pět let,“ doplnil radní pro oblast školství Vít Šimral.

Demografické studie již nyní potvrzují nedostatek míst v předškolním a školním vzdělání a tento trend bude pokračovat i do budoucna. Svěřením budovy zaniklého SOU v Písnici získá městská část Praha - Libuš nové prostory, které v budoucnu poslouží pro základní školu. Nyní bude od září do této budovy dočasně umístěna Střední škola G.A.P. education, která dosud sídlí v prostorách základní školy. Městská část takto od září získá šest nových tříd a do budoucna dalších až osm kmenových tříd.

„Každý rok otevíráme dvě až tři nové třídy v základních školách. Již dnes máme deficit 200 míst, tedy osm tříd, což je shodou okolností kapacita budovy po bývalém SOU potravinářském v Písnici,“ dodal Jiří Koubek, starosta MČ Praha-Libuš a zastupitel hl. m. Prahy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Státní lesy zahajují Dny za obnovu lesa, konat se bude na dvě stě akcí po celé republice

18:02 Státní lesy zahajují Dny za obnovu lesa, konat se bude na dvě stě akcí po celé republice

Dvě stovky pracovních Dnů za obnovu lesa připravily Lesy ČR pro veřejnost na letošní jaro a léto. Te…