MHMP: Praha zpřístupnila nové datové sady z oblasti bytového fondu

06.05.2021 7:33

Na portálu pro otevřená data hl. m. Prahy opendata.praha.eu v uplynulých dnech publikovala městská akciová společnost Operátor ICT dvě nové datové sady.

MHMP: Praha zpřístupnila nové datové sady z oblasti bytového fondu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vchod do budovy Nové radnice, sídla pražského magistrátu

Týkají se jednak aktuálních soudních sporů ohledně bytového fondu hlavního města a také žádostí o pronájem městských bytů s údaji za první čtvrtletí letošního roku. Data neslouží jen jako statistický přehled, ale nabývají na širší využitelnosti především propojením s dalšími daty. Kromě toho napomáhají i posílení transparentnosti úřadu.

První z nových datových sad obsahuje statistický přehled počtu vedených soudních sporů vztahujících se k bytovému fondu hlavního města Prahy za první čtvrtletí letošního roku. Při soudních sporech se nejčastěji jednalo o vyklizení bytu, kdy v 29 případech byl důvodem dluh na nájemném, sedmkrát šlo o neoprávněný podnájem a pět případů mělo ještě jiný důvod. Soud kromě toho v celkem čtyřech sporech řeší i přezkum oprávněnosti výpovědi z nájmu bytu.

Další aktuálně publikovaná data evidují žádosti o pronájem bytů hl. m. Prahy. Ze zveřejněných údajů je zřejmé, že do konce prvního čtvrtletí roku 2021 nově požádalo o bydlení v kategorii pro sociálně slabé celkem 196 lidí, o byty pro seniory se hlásilo 34 osob a 21 uchazečů projevilo zájem o byty speciálně upravené pro zdravotně postižené.

Anketa

Komu víc věříte?

hlasovalo: 14803 lidí

Zhruba necelou polovinu žádostí už projednala pracovní skupina a větší část z nich doporučila k pronájmu bytu. Statistika v neposlední řadě zaznamenává i současný počet žadatelů čekajících v pořadníku na pronájem bytu v jednotlivých kategoriích.

Uvedená data ovšem obsahují pouze údaje o bytech přímo vlastněných hl. m. Prahy, které nebyly svěřeny Statutem hl. m. Prahy do správy jednotlivým městským částem.

Zveřejněná čísla jsou sama o sobě především statistickým přehledem, vhledem do problematiky bytového fondu hlavního města a posílením transparentnosti úřadu. Nabývají však na významu a využitelnosti především propojením s jinými daty, například s dalšími datovými sadami z oblasti bytového fondu, které již byly dříve publikovány a poskytují tak ucelenější obrázek o agendě, případně i s daty jiných poskytovatelů v oblasti statistiky nebo sociální oblasti.

Publikace dat v neposlední řadě slouží i pro zveřejnění informací podle zákona č. 106/1999 Sb., o svobodném přístupu k informacím. V případě žádosti občanů tak na ně může být přímo odkazováno.

Aktuálně zveřejněné datové sady z oblasti bytového fondu jsou k dispozici ZDE a ZDE

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

Výdaje ze státního rozpočtu

Dobrý den, velice si vážím Vaší práce a toho, že vždy, co říkáte, máte doloženo grafy. Můžete zveřejnit graf nejvyšších 10 až 20 měsíčních výdajů z kapitol rozpočtu a pak to stejné u příjmů? Stále se jen přetřásají náklady na důchody. A co ostatní výdaje? Kam se ztrácí všechny peníze přijaté do rozp...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jihočeský kraj: Náměstek Klíma ocenil „slušnej oddíl“ z písecké Tylovky

22:54 Jihočeský kraj: Náměstek Klíma ocenil „slušnej oddíl“ z písecké Tylovky

„Zřejmě slušnej oddíl,“ ocenil v narážce na známou filmovou hlášku náměstek hejtmana pro oblast škol…