MHMP: Pražané stále více používají nádoby na bioodpad. V loňském roce je využívalo téměř 14 000 domácností

06.05.2021 20:29

Bioodpad tvoří významnou složku směsného komunálního odpadu v Praze. Ze statistických dat vyplývá, že jeho množství v rámci let výrazně roste. V loňském roce „hnědé“ nádoby využívalo už téměř 14 000 domácností a Pražské služby takto odvezly 4 994 tun rostlinných odpadů.

MHMP: Pražané stále více používají nádoby na bioodpad. V loňském roce je využívalo téměř 14 000 domácností
Foto: Hans Štembera
Popisek: Budova pražského magistrátu
reklama

Popularita třídění bioodpadu se v Praze zvýšila v minulých letech, přispěl k tomu také fakt, že od roku 2020 město převzalo službu svozu bioodpadu pod svou správu a pro vlastníky nemovitostí, kteří tuto službu využívali v minulosti, se cena snížila o 50 % oproti cenám v předchozím roce. Ostatní náklady spojené se zajištěním služby svozu bioodpadu jsou hrazeny z rozpočtu města.

Anketa

Jste Čech, nebo Evropan?

96%
2%
hlasovalo: 22119 lidí

„Třídění odpadu a větší využívání nádob s bioodpadem je důležitou součástí naší strategie přechodu na cirkulární ekonomiku v hlavním městě. U popelnic na bioodpady navíc umožňujeme vlastníkům nemovitostí objednat si kromě četností svozu jednou za 14 dní i častější odvoz, a to jednou nebo dvakrát týdně. Zejména v jarních a podzimních měsících, kdy je produkce bioodpadu vlivem zahradničení výrazně vyšší, má smysl o biopopelnici zažádat,“ přibližuje náměstek primátora hl. m. Prahy pro oblast životního prostředí Petr Hlubuček.

Pro sběr bioodpadu bylo v Praze v roce 2020 celkem přistaveno 2 703 nádob. Právě bioodpad tvoří významnou část směsného odpadu. Čistý separovaný bioodpad je svážen do kompostáren v Praze a Středočeském kraji a dál slouží jako hnojivo. Do „hnědé“ biopopelnice loni odkládalo své rostlinné odpady 13 896 pražských domácností a celkem bylo takto svezeno za minulý rok přibližně 4 994 tun rostlinného odpadu, přitom v roce 2018 se jednalo pouze o 85 tun odpadu. Detaily mohou lidé naleznout ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

FNUSA: Darovali srdce, nová výzdoba v kapli sv. Anny uctívá jejich památku

10:06 FNUSA: Darovali srdce, nová výzdoba v kapli sv. Anny uctívá jejich památku

Darování srdce je darem života a projevem nejhlubší lidské lásky. Slova, která ve Fakultní nemocnici…