MHMP: Pražská tripartita vnímá financování sociální sféry jako zásadní téma

11.09.2019 9:02

Zdravotnictví a sociální služby zůstávají pro Prahu klíčovými oblastmi, protože bezprostředně souvisejí s kvalitou života obyvatel naší metropole. Pražská tripartita, tedy Rada hospodářské a sociální dohody hl. m. Prahy (RHSD HMP), se těmito tématy dlouhodobě zabývá. Jedním z hlavních bodů jednání, k němuž se RHSD HMP sešla 10. září 2019, byl nedostatek finančních prostředků v sociálních službách a hledání zdrojů na jejich dofinancování.

MHMP: Pražská tripartita vnímá financování sociální sféry jako zásadní téma
Foto: Hans Štembera
Popisek: Budova pražského magistrátu
reklama

Chybějícími financemi na sociální služby se RHSD HMP zabývala už na své předešlé Plenární schůzi letos v květnu. Jedná se ostatně o záležitost, která trápí nejen Prahu, ale i ostatní regiony naší republiky. V květnu také RHSD HMP rozhodla o tom, že bude premiérovi a ministryni práce a sociálních věcí odeslán dopis společně s výzvou na dofinancování registrovaných sociálních služeb.

Jak premiér, tak hlavně ministerstvo na výzvu reagovali a díky tomu získal Magistrát hl. m. Prahy v uplynulých týdnech příslib zvýšení rozpočtu pro sociální sféru. Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) jednalo v červnu o posílení sociálního rozpočtu na vládní úrovni a toto jednání vedlo k tomu, že bylo schváleno dofinancování systému sociálních služeb pro letošní rok ve výši 2,5 miliardy korun. Částku ve výši 500 milionu korun poskytne MPSV ze svého rozpočtu a dalších 500 milionů má být alokováno ze státní rozpočtové rezervy. K získání zbývající částky 1,5 miliardy korun budou využity fondy EU. O tyto peníze si budou moci zažádat zřizovatelé sociálních služeb, tedy jednotlivé kraje včetně Prahy. MPSV zároveň přislíbilo zajistit zkrácení lhůt při podávání těchto žádostí.

„Ve chvíli, kdy jsme se obrátili na pana premiéra a paní ministryni se žádostí o chybějící finanční prostředky, tedy před necelými čtyřmi měsíci, měla Praha k dispozici dotace na sociální služby ve výši 17 179 417 korun, což představovalo pouze 39,5 procenta loňské částky. Octli jsme se tak v situaci, kdy byl zcela ohrožen výkon sociální práce v jednotlivých městských částech,“ popisuje situaci pražský primátor Zdeněk Hřib.

Plenární schůze se RHSD HMP zabývala i dalšími tématy, která během červnových zasedání připravily jednotlivé pracovní komise, a to zejména v oblasti zdravotnictví, školství a sociálních služeb. K jednání se vyjádřil zástupce zaměstnaneckých a podnikatelských svazů Jan Wiesner a také představitel odborových svazů působících v Praze Miroslav Kvíz: „Jedním z hlavních bodů, jimiž jsme se během našeho jednání zabývali, byly návrhy na zlepšení podmínek pro zaměstnance příspěvkových organizací zřizovaných hlavním městem Prahou, a to formou benefitů, mezi něž by mělo patřit zvýhodněné ubytování a roční jízdné zdarma. Zároveň jsme se soustředili na témata dopravy, zlepšení pražské infrastruktury nebo výstavby nových bytů. Vedle sociální problematiky je dlouhodobým zájmem všech partnerů tripartity například i realizace vhodného sídla pražské záchranné služby, dostavba Pražského okruhu a v neposlední řadě i spolupráce se Středočeským krajem.“

RHSD HMP se věnovala rovněž růstu platů ve zdravotnictví a v sociální sféře, financování Nemocnice Na Františku nebo novému programovému období fondů EU pro roky 2021 až 2027.

Strany sociálních partnerů na závěr jednání potvrdily, že mají zájem pracovat na výměně informací a stanovisek s cílem udržení sociálního smíru. To stvrdily podpisem nového znění Statutu a Jednacího řádu RHSD HMP, které jejich aktivity dále zefektivňuje.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tisková zpráva
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

České dráhy se zapojily do trasování v projektu Chytrá karanténa

19:38 České dráhy se zapojily do trasování v projektu Chytrá karanténa

Zaměstnanci Českých drah, ale i další ze Skupiny ČD prošli postupně v minulém týdnu online školením …