MHMP: Pražský operační program podpořil téměř 1 500 prospěšných projektů

02.11.2021 15:58 | Tisková zpráva

Operační programu Praha – pól růstu ČR (OP PPR) pomohl za sedm let svého fungování uskutečnit zhruba 1 500 projektů, které hlavní město a život v něm přibližují nejvyspělejším evropským metropolím. Ve svém finále se stal jedním z nejlépe hodnocených operačních programů v České republice a současně přispěl k tomu, že Praha bude moci evropské dotace na svůj rozvoj i v dalších letech čerpat v nejvyšší možné míře.

MHMP: Pražský operační program podpořil téměř 1 500 prospěšných projektů
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vchod do budovy Nové radnice, sídla pražského magistrátu

„Evropské finance jsou pro Pražany opravdu důležité a jsem rád, že je umíme pro naše město vyjednat a efektivně využívat. Operační program Praha – pól růstu významným způsobem pomohl uskutečnit konkrétní projekty města v mnoha oblastech. I díky němu můžeme mimo jiné elektrifikovat linky veřejné dopravy, rozšiřovat silnice, rekonstruovat byty pro sociální bydlení, zvyšovat kapacitu školek nebo vytvářet komunitní centra. Přestože je tento operační program druhý nejmenší v zemi, je vidět, že čerpáme dobře, protože svými výsledky předčí i mnohé daleko větší programy,“ říká primátor hl. m. Prahy Zdeněk Hřib. 

O výborné kondici OP PPR svědčí například fakt, že ke konci srpna Evropská unie uznala a proplatila už přes 72 procent celkové alokace programu, což je nejvíce ze všech českých operačních programů. Podobně úspěšný je pražský operační program i v plnění tzv. limitu N+3 (plnění i po následující tři roky), monitorovacího nástroje pro zajištění plynulého čerpání finančních prostředků ze strukturálních fondů. Tempo jeho plnění se každým rokem zrychlovalo a letos se ho řídicímu orgánu programu, tedy magistrátnímu odboru evropských fondů, podařilo splnit již v závěru května. Ke konci srpna byl limit splněn už na bezmála 136 procent, tedy nejen letos, ale ani v příštích letech nehrozí, že by bylo nutné finanční prostředky unii vrátit pro neplnění závazků.

OP PPR byl rovněž mezi prvními programy, které v souladu s unijními prioritami začaly používat inovativní finanční nástroje. Nejprve, předloni na jaře, byl ve spolupráci s Českomoravskou záruční a rozvojovou bankou (ČMZRB) spuštěn program INFIN 2018, který malým a středním podnikatelům nabídl bezúročný úvěr na inovativní projekty. Po vypuknutí pandemie se většina vyčleněných prostředků přesunula do dalšího finančního nástroje – programu COVID Praha, který, opět ve spolupráci s ČMZRB, pomohl zasaženým pražským podnikatelům překonat nejtěžší období.

Právě schopnost rychle reagovat na změnu situace, odvaha nabídnout v případě potřeby nové řešení a také vstřícný, osobní přístup ke každému zájemci o podporu projektu, je ostatně tím, čeho si žadatelé a příjemci na pražském operačním programu nejvíce cení a kvůli čemu se u nich těší nemalé oblibě. 

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Mgr. Bc. Hubert Lang byl položen dotaz

migrace

Zajímalo by mě, jaký je ten váš zmiňovaný recept na migraci, když tvrdíte, že ,,my jako hnutí ANO říkáme, že máme svůj vlastní recept na pakt víz a migrace, na migraci jako celek." Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

BESIP: „Chybělo málo“ - kampaň k bezpečnosti chodců na přechodech

22:03 BESIP: „Chybělo málo“ - kampaň k bezpečnosti chodců na přechodech

Přechody pro chodce dosud nejsou bezpečným místem, které spolehlivě chrání pěší účastníky silničního…