MHMP: V mezinárodní soutěži na proměnu Florence zvítězili architekti z UNIT, A69 a Marko&Placemakers

03.12.2021 12:08 | Tisková zpráva

V Centru architektury a městského plánování (CAMP) byl včera vyhlášen vítěz mezinárodní urbanistické soutěže na novou podobu pražské čtvrti Florenc. Stal se jím tým složený z architektonických studií UNIT architekti, A69 architekti a Marko&Placemakers. Návrh zanedbaného území kombinuje složitou dopravní infrastrukturu s nově navrhovanými ulicemi, náměstíčky a obytnými domy. Mezinárodní porota rozhodla také na základě názoru veřejnosti, která se k finálním návrhům mohla vyjádřit.

MHMP: V mezinárodní soutěži na proměnu Florence zvítězili architekti z UNIT, A69 a Marko&Placemakers
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vchod do budovy Nové radnice, sídla pražského magistrátu

Florenc je jedním z nejvytíženějších pražských dopravních uzlů, ale také brownfieldem pouze kilometr od Staroměstského náměstí. Soutěž Florenc 21 měla za cíl vybrat nejlepší návrh pro obnovu tohoto komplikovaného území, do nějž již historicky zasahovala infrastruktura. Hlavní město Praha se domluvilo s majiteli pozemků ČSAD Praha holding a Masaryk Station Development a společně za podpory Institutu plánování a rozvoje hl. m. Prahy (IPR) vyhlásili v březnu 2021 mezinárodní urbanistickou soutěž s názvem Florenc 21.

Vítězný tým složený ze studií UNIT architekti, A69 architekti a Marko&Placemakers ve svém návrhu představil čtvrť, kterou budou tvořit tradiční ulice, vymezené fasádami domů s obchody a restauracemi v přízemí. Návrh propojuje všechny okolní čtvrti a zaceluje rány, které na Florenci zanechaly hlavně dopravní stavby. Lokalitu bude protínat mnoho ulic a uliček, aby byla čtvrť dobře prostupná. Ještě před magistrálu do ulice Na Florenci tým umístil multifunkční stavbu inspirovanou prvorepublikovými paláci. Tady by svoje místo měla najít i kultura. Trojúhelník, který vytvářejí dvě ramena Negrelliho viaduktu u Křižíkovy ulice, vybízí k přeměně na městskou tržnici. Stánky a krámky mohou totiž obsadit i oblouky přímo pod mostem. Následným krokem bude rozpracování návrhů do urbanistické studie.

Z celkem 57 přihlášených se do finále soutěže probojovaly, mimo vítězný tým, také švýcarský tandem agps Architecture a Atelier Girot, IBV Hüsler a nizozemští de Architekten Cie., LOLA Landscape Architects s českým ateliérem M2AU. Oba další finalisté se umístili shodně na 2. místě.

„Klíčovou součástí celého území je i pražská magistrála, kterou soutěžící ve svých návrzích řešili. Vítězný návrh uvažuje nad takovým budoucím řešením magistrály v prostoru Těšnova, které dává příležitost pro vytvoření nového městského parku. Díky tomu se debata o ní opět prohlubuje. Jsem rád, že byla sestavena velmi silná porota, která se svými kvalifikovanými názory vybrala ten nejlepší návrh. Věřím, že tímto krokem jsme se posunuli o pár kilometrů směrem do Evropy,“ komentuje Petr Hlaváček, I. náměstek pro oblast územního rozvoje.

„Jsem rád, že město v tomto případě bylo silou, která hájí městské zájmy, ale zároveň bylo i partnerem, který pomáhá koordinovat složité procesy ve městě, a to jak územní, majetkové, dopravní, sítové, památkové a v neposlední řadě otázky týkající se modrozelené infastruktury. Výsledkem soutěže tak bude fungující organismus města, město lidských rozměrů a kvalitního veřejného prostoru. Blahopřeji vítěznému týmu, který tento koncept naplnil nejlépe, zároveň bych nechtěl zapomenout na všechny, co se na zadání a přípravě soutěže podíleli,“ uvádí Petr Zeman, předseda výboru pro územní rozvoj Zastupitelstva hl. m. Prahy.

„Florenc je pro Prahu jakousi jizvou, která bude díky této soutěži konečně zacelena. Rád bych proto poděkoval stávajícímu vedení města za to, že ve velmi krátké době dokázali na pražské poměry zázrak, protože se dokázali dohodnout se všemi politiky, investory i vlastníky. Jsem velmi rád, že v tomto případě byla zvolena soutěž i se zapojováním veřejnosti a věřím, že to bude standard i do budoucna,“ říká Ondřej Boháč, ředitel IPR.

Florenc ale nepřijde ani o svou současnou klíčovou funkci, kterou je autobusové nádraží spojující Prahu s celou Evropou. V budoucnu projde modernizací a integrací do struktury města. Na dalším dopracování vize budoucnosti autobusového nádraží bude vítězný tým úzce spolupracovat s provozovatelem autobusového nádraží, společností ČSAD Praha holding a.s.

„Jde o první pokus vstoupit do tohoto území s městem pro život se zachováním a rozvíjením stávající infrastruktury. Jde o velmi komplexní úkol skloubit infrastrukturu s městem, navíc využít ji novým způsobem a propojit ho. Velice důležitá byla právě volba neanonymního soutěžního workshopu, který umožnil přímou interakci mezi týmy, porotou, klienty a odborníky. To ukazuje, že pro takto složitá území je to nevhodnější způsob hledání řešení, pro české prostředí unikátní a příkladné, “ připojuje se Pavel Vráblík, ČSAD Praha Holding.

„Území Florence se začalo řešit již zhruba před 20 lety a od roku 2013 zde byla stavební uzávěra podmíněná změnou územního plánu. V průběhu let vzniklo několik studií, žádná z nich však dobře neřešila celé území. V roce 2020 nastala vzájemná shoda mezi městem a vlastníky pozemků uspořádat mezinárodní urbanistickou soutěž. To jsme ale ještě netušili, jak velký úkol před námi stojí. Nyní mám dobrý pocit z toho, že jsme nemohli pro Prahu udělat víc než pozvat k řešení architekty z celého světa, a celou soutěž nechat moderovat a posuzovat velmi silnou porotou,“ doplňuje Petr Palička, ředitel Penta Real Estate.

Finální tři návrhy odhalila výstava v Centru architektury a městského plánování. Porota následně vybrala vítěze, a to i s přihlédnutím k připomínkám veřejnosti. Porota byla složená ze špiček světové architektury jako je Winy Maas, zakladatel kanceláře MVRDV, či slavný holandský urbanista Kees Christiaanse, jehož kancelář KCAP se podílela na oslavované čtvrti HafenCity v Hamburku. Všechny tři návrhy je možné si prohlédnout v CAMPu až do 5. prosince 2021.

Kompletní informace jsou soutěži k dispozici na webových stránkách: florenc21.eu.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

Huawei

Co máte proti této značce? Jestli je to jen tím, odkud pochází, nemyslíte, že i nadměrná propagace všeho amerického, jak často vidíme není dobrá? Přijde mi, jak kdybychom zapomínali na svou suverenitu. Jedni podporují Rusko, Čínu, druzí zas USA, Západ a na národní identitu se zapomíná, nemyslíte...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Kynologové Horské služby skládali zkoušky v Krkonoších

11:31 Kynologové Horské služby skládali zkoušky v Krkonoších

Osmnáct z dvaceti chlupáčů kynologické brigády Horské služby úspěšně složilo minulý týden v Krkonoší…