MO ČR: Praha vzdává hold letcům RAF

15.08.2015 18:36

Na Hradčanském náměstí v Praze je k vidění maketa letounu Spitfire, která má připomenout 70 let od návratu československých letců do vlasti.

MO ČR: Praha vzdává hold letcům RAF
Foto: mocr.cz
Popisek: Budova Ministerstva obrany ČR
reklama

„Moc jsme chtěli letět už na pomoc Pražskému povstání. Dokonce byly přemalované i stroje našimi státními znaky, se kterými jsme chtěli vzlétnout. Nakonec nás ale pustili domů až v srpnu,“ vzpomínal dnes brigádní generál Emil Boček na události před 70 lety.

Právě u příležitosti slavného návratu letců se v Praze koná řada setkání a vzpomínkových slavností, které mají připomenout návrat odvážných mužů, kteří se významně zapsali nejen do bojů o vzdušný prostor nad Velkou Británií.

Jednou z takových akcí dnes bylo odhalení makety letounu Spitfire Mk. IX na Hradčanském náměstí. Slavnosti se zúčastnila řada hostů, nechyběl mezi nimi kardinál Dominik Duka, zástupci Vzdušných sil Armády ČR a vojenští kaplani.

Hlavní pozornost ale logicky patřila posledním žijícím letcům RAF – plukovníku Pavlu Vranskému, plukovníku Emilu Šnebergovi či generálu Emilu Bočkovi. Ti všichni se s návštěvníky podělili o své vzpomínky ze srpna 1945. Přítomna byla také vdova po letecké legendě generálu Františku Fajtlovi, Hana Fajtlová.

Spontánní akci představení letounu Spitfire, který je věrnou napodobeninou stroje, na němž do pražské Ruzyně přiletěl v roce 1945 i Emil Boček, předcházela pietní setkání u památníků československých letců v pražských Dejvicích a na Klárově u sochy okřídleného lva.

Euan Edworthy, zakladatel a ředitel pražské PR agentury Best Communications, iniciátor sbírky na památník okřídleného lva a generální sponzor této události, uvedl: „Velká Británie i zbytek osvobozeného světa jsou československým letcům, kteří během druhé světové války bojovali v RAF, velmi vděčny. Je mi velkou ctí, že jsem se mohl podílet na oslavách 70. výročí jejich návratu do vlasti. Byli přivítáni jako hrdinové, poté ale zakusila většina z nich v dobách komunismu opovržení, strádání a věznění. My sami jsme stejně jako budoucí generace zodpovědní za to, aby jejich odvážné činy neupadly v zapomnění a aby dějiny na jejich hrdinství vždy pamatovaly.“

V podobném duchu zněla také zdravice, kterou poslal ministr obrany Martin Stropnický a přečetl ji hlavní organizátor Jiří Stanislav, velkopřevor mezinárodní nevládní organizace Křížovníci s červeným srdcem – Cyriaci.

„Nikdy těm statečným vojákům nebudeme dost vděčni. Nikdy nezapomeneme na jejich ostudné pronásledování po roce 1948. Nikdy beze zbytku už nesplatíme dluh, který vůči nim máme,“ vzkázal ministr obrany.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nadace ČEZ: Zastávka v Háji ve Slezsku už čeká na školáky

9:02 Nadace ČEZ: Zastávka v Háji ve Slezsku už čeká na školáky

Už žádné přebíhání přes nebezpečnou silnici! Rodiče kluků a holek z okolních vesnic, kteří čekají na…