MO ČR: Pro Jordánsko je ČR strategickým partnerem, v zemi mají dobré jméno i čeští zbrojaři

16.05.2016 13:19

Během jednoho z nejvýznamnějších zbrojních veletrhů na Blízkém východě, SOFEX 2016, se uskutečnila jednání představitelů Jordánského hášimovského království a Ministerstva obrany ČR. K diskutovaným tématům patřila kromě jiného spolupráce obou zemí v boji proti terorismu. Jordánsko považuje Českou republiku za strategického partnera a nejen její vojáci mají v zemi velmi dobré jméno.

MO ČR: Pro Jordánsko je ČR strategickým partnerem, v zemi mají dobré jméno i čeští zbrojaři
Foto: mocr.cz
Popisek: Budova Ministerstva obrany ČR

Česká delegace, kterou vedl náměstek pro řízení sekce ekonomické a majetkové MO Pavel Beran v doprovodu specialistů ze sekce průmyslové spolupráce Milana Mikuleckého a Jakuba Hodináře, se nejprve účastnila slavnostního oběda podávaného jordánským králem Abdullahem II.

Poté jednala s předsedou vlády Abdullahem Ensourem o spolupráci v boji proti terorismu i ekonomické spolupráci obou zemí v řadě oblastí. Mezi diskutovanými tématy byla také aktuální migrační krize, která obzvlášť těžce postihuje právě Jordánsko. Premiér Ensour ocenil konkrétní pomoc České republiky a konstatoval, že naše země je v Jordánsku vnímána jako jeden ze strategických partnerů.

Česká delegace se poté setkala s velitelem iráckých vzdušných sil, kde se hovořilo především o přípravách na vyslání leteckého poradního týmu do Iráku a zavádění letounu L-159 Alca do výzbroje iráckého letectva. Významné bylo také jednání se zástupcem náčelníka generálního štábu Jordánska či šéfem hlavní jordánské výzbrojní agentury KADDB generálem Mohammadem Al-Habahba.

Náměstek Beran se poté mimo program návštěvy setkal s Manarem Al-Dabas, ředitelem politické sekce královského paláce. Jednání otevřelo řadu konkrétních témat pro užší spolupráci obou zemí jak v boji s islámskými radikály, tak možné součinnosti na poli vojenské diplomacie. Manar Al-Dabas zopakoval, že Česká republika má díky kvalitě svých vojáků, produktům zbrojního průmyslu a také díky kontaktní ambasádě NATO v Ammánu velmi dobré jméno v Jordánsku i sousedních zemích.

Na SOFEX vystavovala řada českým firem, mají tu dobrou pověst

Náměstek Pavel Beran v rámci veletrhu SOFEX navštívil české vystavovatele, s nimiž prodiskutoval aktuální stav již probíhajících či připravovaných kontraktů. Tradičně silné zastoupení měla na SOFEX kopřivnická TATRA, Sellier & Bellot nebo skupina Czechoslovak Group. Nepřehlédnutelný byl i nováček na zbrojním trhu, brněnská společnost s jordánským kapitálem FK Brno s palnými zbraněmi a speciální municí.

Při slavnostním zahájení veletrhu, které proběhlo tradiční, spektakulární formou, ve které nescházela letecká technika od bitevních vrtulníků Cobra po stíhací bombardéry F-16, byla hostům představena ukázka zásahu speciálních jednotek Jordánské královské armády při vyzvednutí sestřeleného pilota, spolu se zásahem proti teroristům a jejich eliminací.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Celní správa: Přistižen při výrobě pervitinu

22:30 Celní správa: Přistižen při výrobě pervitinu

Trestním stíháním dvou Čechů obviněných z trestného činu nedovolené výroby a jiného nakládání s omam…