MPO: ČR a Japonsko diskutují, jak jaderná havárie ve Fukušimě přispěla k zvyšování jaderné bezpečnosti

09.02.2016 9:45

Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) a Ministerstvo ekonomiky, obchodu a průmyslu Japonska (METI) pořádají dne 9. února 2016 v Kongresovém centru České národní banky společný seminář věnovaný zkušenostem získaným v souvislosti s jadernou havárií v elektrárně Fukušima Dai-iči a následnému zvýšení bezpečnostních opatření.

MPO: ČR a Japonsko diskutují, jak jaderná havárie ve Fukušimě přispěla k zvyšování jaderné bezpečnosti
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek

Tento seminář, jehož uskutečnění navrhl během své návštěvy České republiky v květnu 2015 státní ministr METI Jósuke Takagi, se koná na základě Memoranda o porozumění a spolupráci v jaderné energetice, které v listopadu roku 2014 při návštěvě Japonska společně podepsali ministr Jan Mládek a jeho tehdejší protějšek Jóiči Mijazawa.

Česká republika i Japonsko jsou země, které kromě uhlí nemají další významné zdroje energie, a proto obě země částečně spoléhají na jadernou energii jako důležitý základní zdroj. Japonsko revidovalo své rozhodnutí nevyužívat jadernou energii učiněné krátce po jaderné havárii v elektrárně Fukušima-Dai-či a hodlá navázat na dlouhou tradici jaderného programu. Pro znovuobnovení důvěru v jadernou technologii zpřísnilo bezpečnostní opatření. Obdobně se Česká republika ve své Státní energetické koncepci, která klade důraz na diverzifikaci zdrojů jako důležitého zdroje realizace energetického mixu, rozhodla pro rozvoj jaderné energetiky

„Jadernou energii svět využívá již 60 let a je zřejmé, že její role základního zdroje elektřiny, který přispívá snižování emisí oxidu uhličitého v souladu s COP21, bude spolu s obnovitelnými zdroji i nadále zásadní,“ uvedla náměstkyně ministra průmyslu a obchodu pro energetiku Lenka Kovačovská.

Havárie v jaderných elektrárnách Three Mile Island (1979), Černobyl (1986) a Fukušima Dai-iči (2011) se staly významným impulzem k dalšímu zvýšení bezpečnostních standardů pro současné jaderné elektrárny i pro projektování a nových jaderných zdrojů.

Semináře se zúčastní přední evropští a japonští odborníci z nejrůznějších oblastí souvisejících se zvyšováním bezpečnostních opatření v reakci na havárii ve Fukušimě Dai-iči, včetně odborníků na koncepce, regulátorů, provozovatelů elektráren, dodavatelů energetických celků, vědců i pojišťovacích specialistů.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

MŠMT: Soutěž Daniel zná své vítěze

10:30 MŠMT: Soutěž Daniel zná své vítěze

Vyhlášení vítězů 15. ročníku soutěže Daniel proběhlo ve Velkém sále Vzdělávacího a kulturního centra…