MPO: Společný záměr urychleně realizovat projekt Stork II

30.09.2022 21:44 | Tisková zpráva

Vlády České republiky a Polska potvrdily Evropské komisi společný záměr urychleně realizovat projekt Stork II

MPO: Společný záměr urychleně realizovat projekt Stork II
Foto: mpo.cz
Popisek: Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR - logo

Česko a Polsko obnovilo spolupráci na přípravě projektu výstavby česko-polského plynárenského propojení, který by měl propojit obě země v přilehlých regionech Slezska. Nový plynovod umožní větší diverzifikaci dodávek zemního plynu a přispěje k energetické bezpečnosti zemí celé střední Evropy. Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela a polská ministryně pro ochranu klimatu a životní prostředí Anna Moskwa ve společném dopise žádají Evropskou komisi, aby umožnila financování tohoto projektu z kapitoly REPowerEU.

„Projekt plynovodu Stork II je velmi důležitý pro posílení energetické bezpečnosti České republiky do budoucna. Přímé napojení na polské terminály na zkapalněný zemní plyn nám umožní zajistit dodávky plynu na naše území od jiných než ruských dodavatelů. Toto propojení navíc povede ke snížení nákladů na dopravu plynu, a tudíž i konečné ceny pro spotřebitele,“ říká ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela a dodává: „Je samozřejmé, že chceme využít možnost financovat tento projekt z prostředků dostupných na úrovni Evropské unie. Jsem tedy rád, že jsme dnes s polskou ministryní pro životní prostředí Annou Moskwa náš zájem o realizaci tohoto propojení komisařce pro energetiku Kadri Simson společně potvrdili. S polskými kolegy věříme, že takováto společná žádost bude mít větší šanci na úspěch.“

Česko-polské plynárenské propojení Bezměrov (CZ) – Hať (hranice ČR/PL) – Kędzierzyn (PL) je dalším krokem k dobudování evropského severojižního přepravního koridoru. Přímé propojení s polskými terminály na LNG bude pro Českou republiku důležitou alternativou trasám ze západní Evropy přes Německo. Projekt je v pokročilé fázi a může být zprovozněn do roku 2026, pokud bude o investici rozhodnuto v následujících měsících.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Marian Jurečka byl položen dotaz

To máte podloženo čím?

,,Firmy u nás stále poptávají násobně více lidí než chtějí propustit a to plánují i do budoucna." Podle všeho totiž fimy krachují nebo sou činnost přesouvají jinam, kde mají lepší podmínky - třeba v Německu, kde je levnjěší energie.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Moravskoslezský kraj: Komunikace s úřady pouze elektronicky - prostřednictvím datové schránky

17:23 Moravskoslezský kraj: Komunikace s úřady pouze elektronicky - prostřednictvím datové schránky

Podnikatelé, nepodnikající právnické osoby a živnostníci budou muset od nového roku komunikovat s úř…