MPO: Uspořit energie bude jednodušší díky lepším podmínkám pro poskytnutí podnikatelských úvěrů

17.02.2020 18:01

Získat úvěr na projekty v kontextu s energetickými úsporami bude jednodušší. Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) a Českomoravská záruční a rozvojová banka (ČMZRB) zaktualizovaly program Úspory energie, který mohou využít podnikatelé z celé České republiky s výjimkou Prahy.

MPO: Uspořit energie bude jednodušší díky lepším podmínkám pro poskytnutí podnikatelských úvěrů
Foto: mpo.cz
Popisek: Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR - logo
reklama

U projektů do 3 milionů korun celkových způsobilých výdajů bude nově - v souvislosti s určením předpokládaných úspor energií - stačit zjednodušený výpočtový modul místo klasického energetického posudku. Celková alokace výzvy, která s uvedenou změnou už počítá, bude 1,3 miliardy korun. Žádosti budou od 3. března 2020 do 30. září 2023 přijímat všechny pobočky ČMZRB.

Program Úspory energie má za cíl snížit energetickou náročnost podnikatelského sektoru. A to tak, že podniky s jeho pomocí přijmou konkrétní opatření, která uspoří energii. Firmy budou moct čerpat bezúročné úvěry například na stavební úpravy, jako je zateplení budovy určené k podnikání, výměnu osvětlení, kotlů, regulaci energie, využití odpadního tepla či obnovitelných zdrojů energie v podnikatelské činnosti apod. Základní podmínkou pro to, aby podnikatel získal zvýhodněný úvěr je, že projekt uspoří minimálně 10 % energie oproti současnému stavu.

Úvěry od 500 tisíc do 60 milionů Kč se budou poskytovat jako bezúročné, a to až do výše 70 % způsobilých výdajů, resp. až 90 %, pokud půjde o úvěr do 3 milionů korun. Nebudou zatíženy žádnými dalšími poplatky. Budou mít desetiletou splatnost s možností odkladu splátek jistiny až na 4 roky. Úvěr od ČMZRB bude možné získat pouze v případě, že firma bude současně čerpat komerční úvěr u některé ze spolupracujících finančních institucí, a to v minimální výši 20 % způsobilých výdajů projektu (pozn. tato podmínka se netýká úvěrů do 3 milionů korun, ty je možné čerpat i bez spolupracující finanční instituce).

Vedle bezúročného úvěru u ČMZRB mohou podnikatelé získat také subvenci úrokové sazby u komerčního úvěru, a to až do výše 4 milionů korun, stejně tak jako finanční příspěvek na pořízení energetického posudku, a to až do výše 250 tisíc korun.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Liberecký kraj: Postup kraje při výrobě prvních nanofiltrů řešil SÚKL jako přestupek

18:44 Liberecký kraj: Postup kraje při výrobě prvních nanofiltrů řešil SÚKL jako přestupek

Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) minulý týden rozhodl příkazem o přestupku kraje a udělil mu p…