MPO a Clean Sky 2 podpořilo spolupráci s českými leteckými firmami

30.03.2016 18:24

Dne 29. března 2016 proběhl na Ministerstvu průmyslu a obchodu (MPO) workshop s názvem Clean Sky 2, kterému předcházelo podepsání Memoranda o porozumění mezi MPO a Clean Sky 2 Joint Undertaking.

MPO a Clean Sky 2 podpořilo spolupráci s českými leteckými firmami
Foto: mpo.cz
Popisek: Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR - logo
reklama

Memorandum v Praze podepsal za Českou republiku náměstek ministra průmyslu a obchodu Tomáš Novotný a za Clean Sky 2 Joint Undertaking výkonný ředitel Eric Dautriat.

Joint Undertaking (JU) v oblasti Clean Sky je iniciativa Evropské Unie (EU), která přináší možnost přispět k významnému rozvoji v oblasti leteckého průmyslu, včetně jeho financování a to zejména se zaměřením na regionální firmy, které mají obrovský potenciál pro inovace a aplikovaný VaV.

Hlavním cílem podpisu Memoranda je zapojení významných regionálních, ale i globálních firem do této iniciativy EU a navázat spolupráci také na další růstová odvětví, nejen ICT, elektrotechniku a další KETs obory, ale rovněž oblast strojírenství. V rámci výzvy Evropské komise zaznamenalo vedení JU Clean Sky velmi hojnou účast České republiky. Z hlediska financování zde existují možnosti komplementárních aktivit s Evropskými strukturálními a investičními fondy (ESIF) a zapojení Operačního programu podnikání a inovace pro konkurenceschopnost (OP PIK) jako doplňkového zdroje.

Podpis Memoranda by měl zahájit komunikační platformu s cílem zvýšit čerpání a předkládání projektů do specifických výzev Horizontu 2020 synergicky shodných s tématikou ESIF, konkrétně s OP PIK. Cílovou skupinou jsou velké firmy, univerzity, malé a střední firmy, ale i start-upy, které mají inovativní a jedinečné projekty, které se mohou velmi rychle etablovat na mezinárodním trhu a získat pro svůj rozjezd financování i investora.

Workshop probíhal v mezinárodním duchu a zahájil diskuzi se zahraničními experty v mnoha oblastech, například jak projekty připravit tak, aby byly atraktivní a prošly sítem konkurence. Tato aktivita je též snahou přiblížit žadatelům strukturálních fondů problematiku VaV v oblasti komunitárních programů. Současný stav zapojení českých firem na poli evropských programů v oblasti podpory internacionálního výzkumu a vývoje je zatím poměrně nízký. Workshopu se zúčastnilo 40 zájemců z řad stakeholderů, velkých i malých firem a rovněž zástupců státní správy, kteří usilují o vhodné nastavení metodiky a harmonizace, aby zajímavé projekty získaly zdroje financování.

Ve spolupráci s Technologickým centrem AV ČR se tímto podařilo otevřít komunikační platformu a technologickou iniciativu pro Clean Sky 2 a případnou aplikaci Seal of Excellence, která může být prospěšná jak ke zvýšení absorpční kapacity OP PIK, tak k implementaci další kategorie průmyslové revoluce Průmysl 4.0.

Víc informací o aktivitě Clean Sky najdete ZDE a ZDE

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Národní muzeum: Hranice je jen slovo – nová výstava na velmi aktuální téma

22:07 Národní muzeum: Hranice je jen slovo – nová výstava na velmi aktuální téma

Muzeum české loutky a cirkusu v Prachaticích se 15. června opět otevřelo a své návštěvníky přivítalo…