MŠMT: Diplomová práce ministra obstála při kontrole

30.07.2018 8:20

Diplomová práce ministra školství, mládeže a tělovýchovy Roberta Plagy byla zkontrolována systémem na odhalování plagiátorství Turnitin, přičemž práce jednoznačně obstála. O kontrolu požádal ministr Mendelovou univerzitu v Brně, kde diplomovou práci psal i obhajoval.

MŠMT: Diplomová práce ministra obstála při kontrole
Foto: msmt.cz
Popisek: MŠMT - logo
reklama

„O prověření mé diplomové práce z roku 2002 s názvem Komparace kolektivního investování prostřednictvím podílových fondů v ČR a EU jsem požádal sám, a to v systému Turnitin, který obsahuje více zdrojů než systém Theses, a práce obstála,“ vyjádřil se ke své práci ministr školství, mládeže a tělovýchovy Robert Plaga.

Systém Turnitin porovnává texty s více než šedesáti miliardami aktuálních i archivovaných webových stránek a také s vlastní databází obsahující stovky milionů děl.

„Žádná významnější shoda s žádným zdrojem dostupným online nebyla nalezena. Systém nalezl sice několik kratších shod, nejedná se ale o shodu s jediným dokumentem, ale s obsahem obecně. Manuální kontrola shod nalezených systémem Turnitin ukázala, že se u žádné shody nejedná o plagiátorství, všechny jsou z pohledu akademické etiky v pořádku,“ píše se ve vyjádření Mendelovy univerzity v Brně.

Kratší shody se tak týkají například doslovných citací s řádně uvedeným zdrojem, názvů zákonů, předpisů a dalších dokumentů či institucí nebo nevýznamných shod, které lze považovat za náhodné. Protože systém nezohledňuje datum publikování, diplomová práce byla srovnávána i s mladšími dokumenty, které vznikly až po odevzdání diplomové práce Roberta Plagy, přičemž shodné fráze obsahovaly dvě z nich.

"Kontrola diplomové práce systémem prověřujícím originalitu textu práce neodhalila, dle našeho zjištění, shody, které by byly podezřelé z výskytu plagiátorství,“ sdělil k uvedené práci také mluvčí Univerzity Karlovy Václav Hájek.

Report ze systému Turnititin k diplomové práci ke stažení ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tisková zpráva
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nadace ČEZ: Pardubická škola Svítání má nové vybavení

14:21 Nadace ČEZ: Pardubická škola Svítání má nové vybavení

Díky Nadaci ČEZ a její aplikaci EPP má Základní škola a Praktická škola SVÍTÁNÍ, o.p.s., nový nábyte…