MŠMT: OP VVV splnil milník v čerpání dotací pro rok 2018

07.11.2018 21:20

Operační program Výzkum, vývoj a vzdělávání (OP VVV), který je v gesci Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy, splnil tzv. pravidlo N+3 pro rok 2018.

MŠMT: OP VVV splnil milník v čerpání dotací pro rok 2018
Foto: msmt.cz
Popisek: MŠMT - logo

Ukázal tak, že se v něm daří čerpání peněz z evropských fondů a že projekty jím financované a spolu s nimi i celý řídicí orgán jsou ve skvělé kondici. Pravidlo N+3 znamená, že členské státy musí prostřednictvím jednotlivých operačních programů vyčerpat přidělené peníze nejpozději do tří let od přidělení finanční alokace.

Pokud členský stát uvedené pravidlo nesplní, přichází o část přidělené alokace, kterou již není možné znovu použít na financování projektů. „Pravidlo N+3 je pro všechny fondaře mantrou. Nicméně je to pouze kvantifikátor. Já osobně jsem rád, že se za tímto číslem u nás skrývá spousta úspěšných projektů. Nejen v podobě publikací ve výzkumu, ale také mobilit vědců, vzdělávání učitelů, školních asistentů či kroužků pro děti,“ říká náměstek pro řízení sekce EU a ESIF Václav Velčovský.

OP VVV měl pro splnění pravidla N+3 profinancovat, tedy použít na realizaci projektů, vyúčtovat a následně předložit Evropské komisi k proplacení 17 % alokace programu, což představuje 11,3 mld. Kč. Většina těchto prostředků (více než 8 mld. Kč) byla čerpána v letošním roce. Důvodem pomalejšího počátečního čerpání na začátku programového období je zejména financování formou záloh, kdy příjemci jako např. školy, univerzity či výzkumné organizace nedisponují tak velkými vlastními finančními prostředky a čekají na zálohu, což proces čerpání výrazně prodlužuje. Zároveň se však jedná o nejvhodnější formu podpory v oblasti výzkumu a vzdělávání, která zajistí realizaci skutečně strategických a společensky potřebných projektů.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Státní fond životního prostředí: Výběrová řízení na provozovatele vodohospodářské infrastruktury zajistěte v dostatečném předstihu

8:40 Státní fond životního prostředí: Výběrová řízení na provozovatele vodohospodářské infrastruktury zajistěte v dostatečném předstihu

S ohledem na opakující se zanedbávání včasné přípravy výběrových řízení na provozovatele vodohospodá…