MSp: Robert Pelikán promluvil v Bruselu o lidských právech

30.03.2015 10:53

Ministr spravedlnosti vedl delegaci České republiky na konferenci na vysoké úrovni „Provádění Evropské úmluvy o lidských právech: naše sdílená odpovědnost“, pořádané belgickým předsednictvím Rady Evropy ve dnech 26. – 27. března 2015 v Bruselu.

MSp: Robert Pelikán promluvil v Bruselu o lidských právech
Foto: Hans Štembera
Popisek: Kandidát na ministra spravedlnosti Robert Pelikán

Hlavními tematickými oblastmi konference byly vyjasňování výkladu a používání Úmluvy o lidských právech Evropským soudem pro lidská práva, provádění Úmluvy na vnitrostátní úrovni a dohled nad výkonem rozsudků Soudu.

„Česká republika je pevně odhodlána pokračovat v podporování základních principů a stavebních kamenů, na nichž systém Úmluvy stojí“, pronesl ve svém projevu na konferenci ministr spravedlnosti Robert Pelikán.

Konference na vysoké úrovni je zasazena do procesu mezivládní diskuse o reformě systému Úmluvy o lidských právech. Potřeba reformy je motivována zejména přetížeností Evropského soudu pro lidská práva, přičemž tato přetíženost pramení hlavně z nedokonalého provádění Úmluvy o lidských právech na vnitrostátní úrovni, která posléze vede ke zvýšenému počtu žalob k tomuto Soudu.

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán ve svém projevu vyjádřil potěšení z překonání chronické přetíženosti Soudu, kdy počty nerozhodnutých stížností setrvale narůstaly.„Řádnému výkonu každého rozsudku Soudu by obecně napomohlo rychlé vyjasnění povinností, které z rozsudku pro daný členský stát vyplývají, a sám soud by při respektování zásady subsidiarity mohl takové povinnosti upřesnit“, pronesl ministr spravedlnosti Robert Pelikán.

Ve svém vystoupení Robert Pelikán také vyzdvihl úsilí, které jím vedené Ministerstvo spravedlnosti ČR v poslední době věnuje šíření informací o judikatuře Evropského soudu pro lidská práva v českém jazyce.

Bruselská konference je pokračováním procesu, ve kterém se členské státy Rady Evropy snaží koordinovat reformní kroky v oblastech, jako je například odůvodňování některých rozhodnutí Soudu, včetně rozhodnutí o odmítnutí stížnosti, dále pak řešení velkého počtu opakovaných stížností poukazujících na stejné problémy, kontrola slučitelnosti návrhů zákonů s Úmluvou či vytvoření předpokladů pro řádný výkon rozsudků Soudu na vnitrostátní úrovni a posílení spolupráce různých orgánů v rámci dohledu nad výkonem rozsudků Soudu v jednotlivých státech.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Ministerstvo spravedlnosti

Ing. Patrik Nacher byl položen dotaz

ČT

Nejste sám, kdo si stěžuje na to, že pořad 168 zkresluje a vytrhuje vyjádření z kontextu. Proč se s tím ale něco nedělá? Lhát by neměli nikde v médiích, ale ČT se navíc nálepkuje jako veřejnoprávní.A myslíte, že je problém jen ve 168? Mě přijde celá ČT dost jednostranná, takže radši koukám na zprávy...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Armáda ČR: Specialisté na elektronický boj zahájili výcvik na nových rušičích STARKOM

20:29 Armáda ČR: Specialisté na elektronický boj zahájili výcvik na nových rušičích STARKOM

V úterý začal ve vojenském újezdu Libavá výcvik specialistů elektronického boje s novým mobilním kom…