MŽP: Česko si připomene Mezinárodní den snižování rizik katastrof osvětou k ochraně před požáry

14.10.2017 21:26

Česká republika se už tradičně zapojuje do Mezinárodního dne snižování rizik katastrof. Letos si jej připomeneme osvětou k ochraně před požáry, které pro ČR znamenají katastrofy s nejvyšším počtem lidských obětí.

MŽP: Česko si připomene Mezinárodní den snižování rizik katastrof osvětou k ochraně před požáry
Foto: mzp.cz
Popisek: Ministerstvo životního prostředí ČR
reklama

Poprvé byl Mezinárodní den snižování rizik katastrof vyhlášen v roce 1989. Již osmým rokem připadá tento den z rozhodnutí Valného shromáždění OSN právě na 13. října. Ve strukturách OSN se problematice snižování rizik katastrof věnuje samostatný úřad (UNISDR) a Česko je dlouhodobě aktivním členem této světové iniciativy. Ze světové konference v japonském Sendai vzešlo před dvěma lety sedm tematických cílů, které se postupně s každým z mezinárodních dnů spojují. Na rok 2017 připadá téma “Snižování počtu osob zasažených katastrofami“.

ČR přebírá ústřední téma klíčem “Mysli globálně, jednej lokálně” a soustřeďuje se letos na problematiku požárů. Právě při nich zahyne v naší zemi podstatně víc lidí, než při jiných katastrofách, každoročně více než sto. Dnes se proto v Moravskoslezském kraji uskuteční Den požární bezpečnosti zaměřený na účinnou ochranu před požárem nebo únikem nebezpečného plynu. Hasiči po celé republice otevřou veřejnosti celkem 20 stanic, včetně dvou nových výjezdových center Ostrava-Jih a Třinec.

Mezinárodní agendu v oblasti snižování rizik katastrof zahrnulo Česko do několika strategických dokumentů, patří mezi ně Koncepce ochrany obyvatelstva, Koncepce environmentální bezpečnosti, Strategie přizpůsobení se změně klimatu a Národní akční plán adaptace na změnu klimatu v ČR. Tyto strategie se promítají do legislativy a jsou uváděny do života také v krizových plánech a v lokálních strategiích územních samosprávných celků.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tisková zpráva
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Český rozhlas: Po nucené přestávce vyráží Tobogan Tour opět za posluchači

17:11 Český rozhlas: Po nucené přestávce vyráží Tobogan Tour opět za posluchači

Nejstarší česká talkshow Tobogan, kterou vysílá každou sobotu před polednem Český rozhlas Dvojka, sl…