MŽP bilancuje: Před 10lety jsme přijali Evropskou úmluvu o krajině

24.04.2015 13:33 | Zprávy

Slavnostní konferenci k 10. výročí přijetí Evropské úmluvy o krajině (Úmluva)1 v ČR zahájil ministr životního prostředí Richard Brabec spolu se šéfporadcem předsedy vlády ČR Vladimírem Špidlou.

MŽP bilancuje: Před 10lety jsme přijali Evropskou úmluvu o krajině
Foto: Ministerstvo životního prostředí
Popisek: Ministerstvo životního prostředí

Cíle a principy Evropské úmluvy o krajině představila výkonná tajemnice Rady Evropy pro Evropskou úmluvu o krajině Maguelonne Déjeant - PONS. Na přípravě konference se podílelo Ministerstvo životního prostředí ve spolupráci s Ministerstvem pro místní rozvoj, Ministerstvem zemědělství, Ministerstvem kultury, Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy, tedy všechny rezorty, které byly při české ratifikaci této Úmluvy v roce 2002 pověřeny její implementací.

“Krajina je nesporně pojmem, s nímž se v obecných diskuzích dobře surfuje, klouže po povrchu, ale jakmile se dostaneme blíž do konkrétního prostoru, ke konkrétní krajině – rázem k ní získáváme vztah, který vyvolává široké spektrum emocí a vášní. Právě proto, že českou a moravskou citlivě vnímáme, dokážeme rozeznat hned několik aktuálních klíčových problémů s ní a jejími funkcemi spojených. Projevují se zejména snížením jejích kvalit, a to například - úbytkem kvalitní zemědělské půdy, nižšími retenčními schopnostmi, ztrátou její rázovitosti. Všechny tyto aktuální nemoci naší krajiny mají původ v širokém spektru socioekonomických změn české společnosti v uplynulých desetiletích. Dopady těchto změn často sklízíme až s delším časovým odstupem, třeba jako záplavy, sucho, úbytek biodiverzity, ztrátu půdní úrodnosti,” otevřel odbornou diskuzi k Úmluvě o krajině ministr Brabec.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

PhDr. Ivan Bartoš, Ph.D. byl položen dotaz

Agromamuti

Mohl byste zveřejnit komu přesně a jaké částky posílá tato vláda? Myslím v souvislosti s vaším tvrzením o zasílání miliard agromamutům. Netvrdím, že neříkáte pravdu, jen bych ocenil, kdybyste byl konkrétní. Děkuji.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

České dráhy dosáhly na svůj nejlepší rating. Známka Baa1 znamená stabilní výhled pro investice do vlaků

19:15 České dráhy dosáhly na svůj nejlepší rating. Známka Baa1 znamená stabilní výhled pro investice do vlaků

Národní železniční dopravce získal lepší hodnocení od mezinárodní ratingové agentury Moody’s Ratings…