MZV: Společné prohlášení ministrů zahraničních věcí zemí Visegrádské skupiny o západním Balkánu

28.02.2020 8:23

Výroční setkání ministrů zahraničních věcí zemí Visegrádské skupiny (V4) a západního Balkánu pořádané za českého předsednictví V4 se uskutečnilo 27. února 2020 v Praze. Setkání se zúčastnili rovněž komisař pro sousedství a rozšíření, chorvatský ministr zahraničních a evropských věcí zastupující Předsednictví Rady EU, ministr zahraničních věcí Slovinska a generální tajemník Spolkového ministerstva pro evropské a mezinárodní záležitosti Rakouska.

MZV: Společné prohlášení ministrů zahraničních věcí zemí Visegrádské skupiny o západním Balkánu
Foto: Archiv MZV
Popisek: Černínský palác, sídlo Ministerstva zahraničních věcí

Pražské setkání poskytlo ministrům V4 příležitost vyjádřit jejich dlouhodobou a jednomyslnou podporu úsilí západobalkánských partnerů o vstup do EU. V4 je nadále odhodlána zachovávat a posilovat důvěryhodnost procesu rozšíření EU, který je nejlepším nástrojem k zajištění stability, bezpečnosti a prosperity v regionu. Členství západobalkánských zemí v EU je společným strategickým cílem regionu a EU.

V4 nadále podporuje usilování všech západobalkánských partnerů o členství v EU. Vzhledem k blížící se diskusi o rozšíření EU v Radě EU a na summit EU-západní Balkán v Záhřebu ujistili ministři V4 partnery o své pevné a rozhodné podpoře zahájení přístupových rozhovorů se Severní Makedonií a Albánií. Obě země splnily podmínky stanovené EU a kladné rozhodnutí Rady v březnu je jedinou správnou cestou vpřed. Tento krok je klíčový pro stvrzení závazku EU umožnit členství v EU celému regionu. Ministři V4 uvítali sdělení Evropské komise o podpoře přístupového procesu. V4 plně podporuje záměr zefektivnit přístupový proces a učinit jej důvěryhodnější tím, že umožní západnímu Balkánu vykročit vpřed na základě skutečného pokroku při provádění základních reforem.

Ministři V4 pochválili vlády v regionu za dosažení významného pokroku v průběhu posledních let. Zároveň vyjádřili naději, že západobalkánští partneři plně přijmou upravený přístupový proces a co nejlépe využijí příležitostí, které skýtá, při řešení nedostatků, které brání jejich snahám vstoupit do EU. Podstatné je dosáhnout pokroku v reformních oblastech stanovených Komisí a postupně dosáhnout souladu s politikami EU.

Výkonní ředitelé Mezinárodního visegrádského fondu a Západobalkánského fondu informovali účastníky setkání o projektech zaměřených na posilování občanské společnosti v regionu a o pokračující spolupráci obou institucí. Ministři rovněž zhodnotili výsledky a plány budoucího rozvoje Západobalkánského fondu, který je jedinečnou institucí regionální spolupráce založenou na úspěšném modelu Mezinárodního visegrádského fondu. V4 je i nadále odhodlaná podporovat Západobalkánský fond a jeho poslání v regionu. V Praze ministři V4 a partneři byli svědky podpisu memorandum o porozumění, které umožní, aby technická pomoc poskytovaná Západobalkánskému fondu Mezinárodním visegrádským fondem pokračovala i v nadcházejícím období.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Liberecký kraj: Nová pobytová sociální služba pro osoby s poruchou autistického spektra

12:39 Liberecký kraj: Nová pobytová sociální služba pro osoby s poruchou autistického spektra

Malokapacitní pobytová sociální služba bude již brzy v Lomnici nad Popelkou – Rváčově sloužit osobám…