Magistrát hl. m. Prahy: Zastupitelstvo schválilo síť sociálních služeb pro rok 2016

19.6.2015 5:19 odp.

Zastupitelstvo hl. m. Prahy schválilo na návrh radní pro oblast sociální politiky a školství Ireny Ropkové (ČSSD) síť sociálních služeb na území hlavního města pro rok 2016. Dokument, jehož přijetí bylo nutnou podmínkou pro příjem dotace na poskytování sociálních služeb od ministerstva práce a sociálních věcí, určuje strukturu a rozsah sítě poskytovaných služeb.

Magistrát hl. m. Prahy: Zastupitelstvo schválilo síť sociálních služeb pro rok 2016
Foto: Hans Štembera
Popisek: Budova pražského magistrátu

Návrh vychází ze systémových změn, kdy, počínaje rokem 2015, přešlo rozhodování o výši dotace na poskytování sociálních služeb poskytovatelům sociálních služeb a velká část financování ze státu na jednotlivé kraje, tedy i Hlavní město Prahu. „Aby mohl kraj alespoň část nákladů pokrýt ze státního rozpočtu formou dotace od ministerstva práce a sociálních věcí, musí schválit právě rozsah a parametry sítě sociálních služeb,“ vysvětluje radní Ropková.

Celou síť podle schváleného dokumentu tvoří tři kategorie poskytovaných služeb, stanovených na základě priorit hlavního města Prahy a předpokládaných rozpočtových možností. Základní krajskou síť sociálních služeb v roce 2016 tvoří podle schváleného návrhu ty služby, u kterých předpokládaná výše finančních umožňuje pokrýt všech třiatřicet druhů vyžadovaných platnou legislativou. V případě přebytku prostředků hlavní město počítá s podporou druhé kategorie, kterou je rozvojová síť sociálních služeb stanovená na základě strategických dokumentů týkajících se této oblasti. Nakonec, v třetím případě, schválený návrh počítá s rozšiřováním již poskytovaných služeb, pokud dojde k přebytku i v případě podpory rozvojové sítě.

„Minimální množství prostředků, které umožní hlavnímu městu pokrýt základní síť sociálních služeb, je dokumentem stanoveno na přibližně 630 miliónů korun. Tak by však došlo k poklesu oproti tomuto roku, což nehodlám připustit,“ říká radní Ropková. „Už nyní je oblast sociálních služeb výrazně podfinancována, když optimální alokace tvoří při započtení úhrad od uživatelů přibližně 1,2 miliardy korun.“

Klíčové bude proto nadcházející jednání o rozpočtu Hlavního města Prahy pro příští rok. „Věřím, že se mi podaří pro oblast sociální politiky vyjednat v rámci sestavování rozpočtu navýšení oproti minulému roku. Je pro mě prioritou, aby město dokázalo adekvátně a efektivně reagovat na potřeby svých obyvatel, a to bez dostatku finančních prostředků jednoduše nelze,“ dodává radní.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PVTento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zpráva o udržitelném rozvoji: ČEZ loni snížil emise, spotřebu vody i produkci odpadů

22:54 Zpráva o udržitelném rozvoji: ČEZ loni snížil emise, spotřebu vody i produkci odpadů

Skupina ČEZ pokračuje v nastaveném trendu budování udržitelnější energetiky: loni snížila objem vypu…