MeSES: Doporučení k příjezdům ze zahraničí

19.06.2021 22:45

Mezioborová skupina MeSES vydává soubor doporučení k příjezdům ze zahraničí a návratům z dovolených. Cílem vydaných doporučení je výrazně omezit riziko zavlečení nebezpečných variant viru covid-19 do České republiky.

MeSES: Doporučení k příjezdům ze zahraničí
Foto: Repro Youtube
Popisek: Koronavirus SARS CoV-2

Omezení rizika není myslitelné bez opatření, která umožní kontrolu nákazy u osob přijíždějících ze zahraničí.

Anketa

Vadí vám, že se Jaromír Jágr nechce nechat naočkovat proti covidu-19, protože prý má dostatek protilátek?

5%
88%
hlasovalo: 13252 lidí

Nezbytným doporučovaným opatřením je povinné vyplňování příjezdového formuláře, který navrhujeme doplnit o některé další údaje, umožňující ve svém souhrnu přesnější detekci rizik. Doporučujeme rovněž, aby formulář informoval o právních následcích uvedení nepravdivých údajů. Pravdivost deklarovaných údajů by měla být namátkově ověřována.

Doporučujeme také, aby stát aktivně využíval příjezdové formuláře ke kontrolám dodržování karantény a také k případnému trasování. Za nejúčinnější považujeme telefonickou kontrolu příjezdů a napojení databáze formulářů na systém Chytré karantény. Telefonickou kontrolu karantén považujeme za nákladově vysoce efektivní.

Nepovažujeme za vhodné, že stát umožňuje vstup na základě neúplného očkování. Doporučujeme, aby byl pro takové osoby zachován nárok na bezplatné PCR testy. Ten byl měl být povinně vyžadován po příjezdu z vysoce rizikových zemí i pro plně očkované. Sekvenaci je třeba významně zaměřit právě na tyto odběry.

Upozorňujeme na nebezpečí plynoucí z nedostatečné kontroly pravosti výsledků testů. Kromě právních následků, na které by měli být cestovatelé upozorňováni, hrozí takovým jednáním vysoké škody na zdraví i ekonomické ztráty. Uvádíme, že kontroly při vstupu na území České republiky by měly být stejné pro všechny typy a možnosti vstupů i způsoby dopravy.

V souboru doporučení konstatujeme, že krátkodobé pobyty v příhraničních oblastech sousedících států související s všedním životem, rodinnými vztahy, výkonem zaměstnání a volnočasovými aktivitami znamenají v současné situaci srovnatelného epidemického zatížení příhraničních oblastí nižší epidemické riziko.

Jednotlivá doporučení jsou opatřena odkazy na datové zdroje i na vědecké studie. Využití námi formulovaných doporučení považujeme za zásadní pro snížení epidemického rizika v následujícím období.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Josef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Český statistický úřad: Vychází Statistická ročenka 2021

13:30 Český statistický úřad: Vychází Statistická ročenka 2021

Český statistický úřad dnes vydal Statistickou ročenku České republiky 2021. Publikace na více než 8…