Mezinárodní organizace práce oslaví 100 let na Tripartitní konferenci spolupořádané MPSV

17. 4. 2019 12:46

Mezinárodní organizace práce (MOP) slaví 100 let. K této příležitosti se 16. 4. 2019 koná v budovách Ministerstva zahraničních věcí Národní tripartitní konference organizovaná Českomoravskou konfederací odborových svazů za podpory Ministerstva práce a sociálních věcí a Ministerstva zahraničních věcí.

Mezinárodní organizace práce oslaví 100 let na Tripartitní konferenci spolupořádané MPSV
Foto: mpsv.cz
Popisek: Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR - logo
reklama

Kromě symbolické oslavy tohoto výročí bude tématem také budoucnost práce a výzvy, které MOP sehrává při prosazování sociální spravedlnosti. Na úvod konference vystoupila ministryně Jana Maláčová (ČSSD) i ministr Tomáš Petříček (ČSSD).

„Bezpečnost práce a sociální spravedlnost. Tyto ideály stály za vznikem MOP už v roce
1919, a i když dnes čelíme jiným výzvám než před sto lety, je pořád důležité připomínat si
význam této organizace. Československo bylo již na počátku století jedním ze zakládajících členů, a i dnes chceme patřit mezi ty, kteří pečlivě sledují, jak bude vypadat práce budoucnosti. Proto mě těší, že můžeme být spolupořadateli této akce,“ říká ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová.

Kromě připomenutí 100. výročí založení MOP bude tématem konference diskuse o hlavních výzvách pro budoucnost práce, a to jak v Českém kontextu, tak na mezinárodníúrovni.

Zástupce generálního ředitele Mezinárodního úřadu práce Moussa Oumarou představí Zprávu Globální komise k budoucnosti práce z ledna letošního roku, která se věnuje zásadním změnám v současném světě práce. Kromě technologického rozvoje jde o také o záležitosti udržitelného životního prostředí a demografických změn. Ty mohou mít vliv na trh práce nejen z hlediska dostupnosti kvalifikované pracovní síly, ale také z hlediska poptávaných služeb a výrobků, a tedy i tvorby pracovních míst v odvětvích, jež byla dosud z hlediska jejich potenciálu spíše opomíjena (mj. i v tzv. pečovatelské ekonomice).

Úspěšný rozvoj automatizace, robotizace a využití umělé inteligence, je podmíněn rozvojem lidského kapitálu z hlediska dovedností nabízených vzdělávacím systémem a podporou celoživotního učení. Včasná příprava a tripartitní shoda na praktickém zavádění potřebných kroků pak budou klíčové pro zvládnutí těchto výzev a zajištění budoucího hospodářského rozvoje a prosperity ve prospěch celé společnosti.

Čelní představitelé zaměstnavatelů a odborů se následně budou věnovat diskuzi nad výstupy této zprávy a dalším otázkám budoucnosti práce v České republice. Parlament bude v diskusi zastoupen Ing. Radkou Maxovou, předsedkyní Výboru pro sociální politiku Poslanecké sněmovny.

Konference také připomene a zhodnotí význam Mezinárodní organizace práce při formulování a prosazování globálních pracovních norem, při podpoře sociálního dialogu na podnikové, odvětvové i národní úrovni a napomáhání sociálnímu smíru a rozvoji. Účastníci konference si připomenou minulost MOP a význam pomoci MOP při postkomunistické transformaci Československa a ČR, ale vyjádří se také k budoucnosti MOP – co může s přihlédnutím na své dosavadní zkušenosti nabídnout pro 21. století.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tisková zpráva
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Celní správa: Padělky pod vánoční stromeček nepatří

22:54 Celní správa: Padělky pod vánoční stromeček nepatří

V předvánočním období existuje reálné riziko zvýšené nabídky padělků výrobků renomovaných značek. Ji…