Miliardový filtr snižuje v ArcelorMittal Ostrava emise prachu

27.10.2012 15:49

Už rok ArcelorMittal Ostrava odprašuje aglomeraci Sever unikátním tkaninovým filtrem. Díky němu se huti podařilo snížit emise prachu velikosti PM10 v meziročním srovnání od ledna do poloviny října o 141 tun. Velkou výhodou je, že filtr dokáže zachytávat stejně účinně i menší prachové částice a navíc prostřednictvím technologie dávkování aktivního koksu a vápna snižuje emise dioxinů a oxidu siřičitého.

Miliardový filtr snižuje v ArcelorMittal Ostrava emise prachu
Foto: Archiv
Popisek: Arcelor Mittal
reklama

Tkaninový filtr na větší ze dvou aglomerací pozitivně ovlivnil ekologické výsledky hutě za rok 2011, ve kterém ArcelorMittal Ostrava snížila emise prachu PM10 téměř o 40 % oproti roku 2010. K dosažení historického minima 505 tun PM10 přispěly všechny doposud provedené ekologické investice. Celoroční, nepřetržitý provoz filtru se projeví v letošním roce, kdy ArcelorMittal Ostrava předpokládá snížení emisí prachu o další desítky tun. Vliv hutě na životní prostředí se tak opět významně sníží.

„Provedli jsme řadu ekologických investic, ale na snižování emisí prachových částic má pro nás největší přínos právě tento tkaninový filtr. Měření, která provedla nezávislá certifikovaná společnost, nám navíc potvrdila, že filtr dokáže s více než 99% účinností zachytávat i ty nejmenší prachové částice, tedy nejen frakce PM10, ale i PM2,5. V celé Evropě se takovýmto zařízením, které představuje nejlepší dostupnou techniku na odprašování aglomerací, může vedle nás pochlubit jen dalších šest hutí,“ upřesňuje Ing. Petr Baranek, ředitel pro životní prostředí.

Do ekologizace investovala společnost od roku 2003 již čtyři miliardy korun a dlouhodobě plní všechny emisní limity i emisní stropy, které patří k nejpřísnějším v Evropě. V říjnu loňského roku uvedla do provozu zařízení na odprašování aglomerace Sever za jednu miliardu. Už nyní splňuje emisní limity dané závěry z BAT (nejlepší dostupné techniky), které začnou v EU platit nejdříve od roku 2016. Od vstupu ArcelorMittal snížila huť emise o téměř dvě třetiny a v roce 2012 očekává další snížení.

ArcelorMittal Ostrava a.s. je největší hutní komplex v České republice a patří do největší světové ocelářské a těžařské skupiny ArcelorMittal. Roční kapacita výroby společnosti jsou 3 miliony tun oceli, zhruba 50 % produkce se exportuje do více než 60 zemí světa. Zaměstnává 4120 lidí, dohromady s dceřinými společnostmi má více než 8 tisíc zaměstnanců. Průměrná mzda zaměstnanců v roce 2011 činila 32 796 korun. Jediným akcionářem je ArcelorMittal Holdings A. G.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Plzeňský kraj: Náklady na zimní údržbu se zvýšily, poškozené komunikace se opravují

22:33 Plzeňský kraj: Náklady na zimní údržbu se zvýšily, poškozené komunikace se opravují

Po letošní zimě se na komunikacích II. a III. třídy v Plzeňském kraji projevily škody ve větším rozs…