Uzavřením Dodatku č. 2 ke KSVS pro rok 2015 skončilo kolektivní vyjednávání mezi stavebními podnikateli a odbory, během něhož se obě strany nemohly zpočátku dohodnout na společném stanovisku, neboť někteří představitelé několika stavebních firem byli toho názoru, že stavebnictví bylo v posledních pěti letech ve velké krizi, a to díky důsledkům globální ekonomické krize, a také i kvůli špatné hospodářské politice bývalých pravicových vlád premiérů Mirka Topolánka a Petra Nečase. Naproti tomu odbory poukázaly na to, že tato krize a politika škrtů v hospodářství předchozích vlád se rapidně dotkly sociálního zabezpečení zaměstnanců ve stavebnictví a jejich rodin a požadovali navýšení minimálních mzdových tarifů o 3,5 %, aby se vyrovnaly důsledky postupně rostoucích cen zboží a produktů, či služeb.
Jednání stavebních podnikatelů a odborů nebylo jednoduché, obě strany si navzájem vyměňovaly své názory, ale nakonec se jejich představitelé dohodli na rozumném kompromisu. Potvrdil to i prezident SPS Václav Matyáš, který nám řekl: „Patřím k těm stavebním podnikatelům, kteří preferují komunikaci s Odborovým svazem Stavba ČR. Toto své přesvědčení si nesu v sobě ještě z doby, kdy jsem působil v přímém procesu přípravy a vlastní výstavby řady významných staveb u nás, a kdy jsem jednání s reprezentací zaměstnanců jejich svazu považoval za jednu z priorit vzájemné komunikace. Vždy jsem ve vedení našeho svazu uplatňoval princip s našimi sociálními partnery jednat a vyměňovat si své názory, protože to tento dialog vede ke vzájemné spolupráci,“ vysvětlil svůj názor na princip kolektivního vyjednávání Václav Matyáš. K tomu dále uvedl, že si váží této otevřené komunikace, a že je velice rád, že tato spolupráce s Odborovým svazem Stavba ČR trvá. Zároveň zdůraznil, že význam KSVS je pro celé odvětví značný a protože nás čeká jednání o KSVS na další období, je toho názoru, že by se v ní měly zohlednit i tendence nového vývoje ve stavebnictví, kdy se zdá, že výsledky z podzimu loňského roku naznačují, že by se stavebnictví mohlo odrazit ode dna a že další vývoj by mohl být pozitivní.
V této souvislosti pozitivně ohodnotil kroky současné vlády ČR, kdy vláda přijala řadu konkrétních opatření ke zlepšení situace ve stavebnictví, ať již jde o vyšší částku peněz na investice, či jiná organizační opatření. Zároveň vyzdvihl, že se v rámci tripartity posunul sociální dialog s vládou na mnohem vyšší úroveň, kdy vláda naslouchá svým sociálním partnerům – zaměstnavatelům a odborům. K tomu dodal informaci, že to byl právě Svaz podnikatelů ve stavebnictví, který se aktivně podílel na zapracování myšlenek jednak podpořit investice do stavebnictví a zároveň i napravit vážné nedostatky v legislativě, které se týkají toho, aby se urychlil proces výstavby naplánovaných a schválených objektů. Konstatoval, že to není jednoduchá záležitost, protože zákony se nedají změnit během jedné noci.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva