Ministerstvo dopravy ČR realizuje studii ohledně využití vodíkového pohonu v dopravě

05.02.2017 17:20

Ministerstvo dopravy ČR se aktivně věnuje problematice využití vodíkového pohonu. V návaznosti na Národní akční plán čisté mobility, který byl vládou ČR schválen v listopadu 2015, v současnosti probíhá příprava studie posuzující potenciál využití vodíkového pohonu v dopravě v České republice.

Ministerstvo dopravy ČR realizuje studii ohledně využití vodíkového pohonu v dopravě
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministerstvo dopravy

Výsledky studie budou sloužit jako jeden z podkladů pro strategické plánování v této oblasti. Průzkum pro Ministerstvo dopravy provádí poradenská společnost Grant Thornton, která byla vybrána v otevřeném výběrovém řízení.

„Od doby zpracování Národního akčního plánu čisté mobility došlo v oblasti tzv. vodíkové mobility k podstatnému vývoji, nejen v aktivitách a plánech výrobců vodíkových vozidel, ale i ve strategických plánech řady evropských zemí ve vztahu k budování vodíkových plnících stanic. Například Německo předpokládá do roku 2022 vybudovat až 400 takovýchto stanic. Na tento vývoj musíme adekvátně reagovat,“ zdůrazňuje Luděk Sosna, ředitel odboru strategie Ministerstva dopravy.

V současnosti neustále narůstá spotřeba energií v dopravě, přičemž hlavním zdrojem stále zůstávají fosilní paliva. V důsledku toho rostou negativní dopady dopravy na životní prostředí (včetně klimatických změn). Jde o prakticky nevyčerpatelný zdroj zastoupený v mnoha podobách. Zároveň se dopravní prostředky s vodíkovým pohonem nepodílejí na zvyšování emisí skleníkových plynů, odchází pouze vodní pára.

V současné době probíhá průzkum veřejného mínění ohledně zájmu o vodíkovou mobilitu. Na tomto odkazu můžete vyplnit dotazník a přispět tak k výsledkům samotného průzkumu i s žádostí o zaslání jeho výsledků. Cílem průzkumu je identifikovat klíčové subjekty, jak na straně výrobců dopravních prostředků, tak z řad jednotlivců a společností, tedy potenciální poptávku po vozidlech na vodíkový pohon. Samostatným tématem pak je posouzení atraktivity vodíkové mobility pro investory a možnosti případného spolufinancování z veřejných zdrojů (včetně fondů EU). Na zpracování studie dále spolupracují Ministerstvo průmyslu a obchodu, Ministerstvo životního prostředí, zástupci samosprávy měst, akademické a podnikatelské sféry. Předpokládané dokončení studie je odhadováno na červen 2017.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Policie: Po letech na útěku v českém vězení

11:33 Policie: Po letech na útěku v českém vězení

Díky intenzivní mezinárodní policejní spolupráci byl muž vypátrán a na základě evropského zatýkacího…