Ministerstvo dopravy: Moderní mobilní aplikace taxislužeb dostaly od poslanců zelenou

28.11.2019 11:14

Poslanecká sněmovna ve třetím čtení schválila počtem 175 hlasů novelu zákona o silniční dopravě, který řeší rovné podmínky pro poskytování taxislužby v ČR. Nově bude zavedena odpovědnost zprostředkovatele taxislužby za jimi zprostředkované přepravy a možnost využívat místo taxametru mobilní aplikace. Nikdo z poslanců nebyl proti, zákon nyní projedná Senát.

Ministerstvo dopravy: Moderní mobilní aplikace taxislužeb dostaly od poslanců zelenou
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministerstvo dopravy
reklama

„Přijatá novela obsahuje všechna stanoviska Ministerstva dopravy, což je důležité pro dokončení našeho dlouhodobého záměru zpřehlednit situaci na trhu taxislužeb a ochránit pasažéry i poctivé řidiče,“ říká ministr dopravy Vladimír Kremlík.

Zákon má:

  • Usnadnit elektronické objednání přepravy - dopravce nemusí použít taxametr ani mít vozidlo označeno svítilnou. Pokud dopravce hodlá provozovat výhradně tento typ služeb, nemusí mít ve vozidle taxametr.
  • Zakotvit roli zprostředkovatele taxislužby a jeho odpovědnosti – dojde k zajištění rovných tržních podmínek, regulace největších hráčů na trhu a pravidla budou fakticky dopadat na všechny subjekty v rámci taxislužby.
  • Zavést evidenční nálepky vozidel taxislužby - budou ji mít všechna vozidla taxislužby kvůli kontrole a informaci pro cestující.
  • Adekvátně snížit povinnosti v tzv. klasické taxislužbě – nebude povinnost mít paměťovou jednotku taxametru, ve vozidle nebude muset být výpis z evidence vozidel taxislužby.
  • Dát práva v provozu řidičům vozidel taxislužby se svítilnou a taxametrem. Tito dopravci mají více povinností, budou tedy moci využívat některá opatření jednotlivých měst (možnost využívat taxi pruhy, možnost zastavovat ve druhé řadě atd.).
  • Výrazně zúžit pravomoc obcí k lokální úpravě problematiky taxislužby, snížit administrativu zrušením lokální zkoušky řidičů (z místopisu) a více využívat vozidla taxislužby (nebudou požadavky na vzhled vozidla).

„Poslanecká sněmovna zabránila rozvratu námi navrženého systému, když se hlasováním ztotožnila s naší argumentací bránící destrukci komplexního systému v podobě pozměňovacích návrhů,“ doplnil ministr dopravy. 

V konečném důsledku budou, po nepřijetí pozměňovacích návrhů, úřady schopny postihovat protiprávní jednání v taxislužbě. Bude možné zjistit, který podnikatel je za poskytnutí přepravy odpovědný (pro případ dopravní nehody, nepoctivého jednání řidiče apod.). Taktéž se fakticky zjednodušuje podnikání, omezuje byrokracie a zamezuje se možnosti, aby jeden řidič nemohl být držitelem více průkazů řidiče taxislužby. Povinnosti pro taxi budou provázány na Rejstřík podnikatelů v silniční dopravě a bude garantována vazba dopravce k jeho podnikatelskému vozidlu. Žadatel o oprávnění řidiče taxislužby bude muset i nadále mít v ČR některý z druhů povoleného pobytu.

Cílem schválené novely je, aby všichni poskytovatelé těchto služeb měli rovné podmínky na trhu. Rozšiřuje se pouze o další způsob, kterým bude možné taxislužbu provozovat.

Více informací k naší argumentaci naleznete ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tisková zpráva
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

JE Temelín: V Temelíně plánovaně vyvezli z reaktoru jaderné palivo a připravují se na kontrolu reaktoru

8:40 JE Temelín: V Temelíně plánovaně vyvezli z reaktoru jaderné palivo a připravují se na kontrolu reaktoru

Všech 163 palivových souborů plánovaně vyvezli technici Jaderné elektrárny Temelín z reaktoru prvníh…