Ministerstvo dopravy: Na vodě nejsi nikdy sám. Domácí bezpečná plavební sezona 2021 zahájena

11.05.2021 19:38

Státní plavební správa spolu se zástupci Ministerstva dopravy, vodních sportů i centrály cestovního ruchu CzechTourism zahajuje letošní plavební sezonu na českých řekách, jezerech či nádržích. Ta bude vzhledem k epidemické situaci specifická, očekává se totiž velký zájem o prožití volna na vodě a u vody v tuzemsku.

Ministerstvo dopravy: Na vodě nejsi nikdy sám. Domácí bezpečná plavební sezona 2021 zahájena
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministerstvo dopravy

Dodržování pravidel a ohleduplné chování všech účastníků provozu na vodních hladinách má za daných okolností podpořit nová kampaň Na vodě nejsi nikdy sám. „Letos v létě u nás očekáváme intenzivní plavební provoz, který souvisí s rostoucí oblibou prožívání dovolené na vodě a také s omezenými možnostmi či chutí občanů prožít dovolenou v cizině, proto je sezoně 2021 věnována mimořádná pozornost. Prosím všechny o vzájemný respekt a ohleduplnost,“ říká ministr dopravy Karel Havlíček.

Státní plavební správa (SPS - ZDE), která spolu s policií kontroluje dění na vodních hladinách, proto přijímá na letní sezonu osvědčená dopravní opatření na oblíbených a nejvíce provozem zatížených vodních cestách, aby se všichni lidé ve vodě a na různých plavidlech cítili bezpečně. „Pozornost se bude soustředit zvláště na bezpečí koupajících se a lidí na malých plavidlech bez motoru,“ vyzdvihuje její ředitelka Klára Němcová.

Jak to tedy v letních měsících bude vypadat?

 • Na vodních nádržích v ČR bude vymezeno 41 prostorů jen pro koupající se.
 • Na osmi místech v ČR budou moci motorové lodě a skútry jezdit jen nižší rychlostí, tedy bude zavedený tzv. výtlačný režim plavby na určitých úsecích vodních nádrží a vodních toků.
 • Vymezené prostory pro akrobatickou plavbu malých plavidel a vodní lyžování.
 • SPS spouští audiovizuální bezpečnostní kampaň pro širší veřejnost: Na vodě nejsi nikdy sám (spoty na YT - ZDE, soc. sítích, ve veřejném prostoru atp.).

Dovolená v ČR: koupání a vodní sporty nesmí chybět

„Koupání a vodní sporty patří mezi hlavní aktivity domácích turistů při letní dovolené v Česku. Splouvání zejména českých řek pak mezi prázdninové klasiky. Rychle ale roste popularita nových vodních sportů, jako jsou paddleboardy, wakeboardy či jetsurfy. Na portálu Kudyznudy jsme připravili přehled vodáckých novinek a neoblíbenějších vodáckých kempů, pozvánky na nejlepší koupání, procházky za vodopády a další vodní tipy ze seriálu #světovéČesko. V sekci Kudy z nudy - Léto u vody (ZDE) najdou cestovatelé inspiraci pro svoji letní dovolenou v Česku,“ říká Jan Herget, ředitel České centrály cestovního ruchu – CzechTourism a doplňuje:

„Cestovní ruch je důležitou součástí ekonomiky. Před coronavirovou krizí tvořil 3% HDP, zaměstnával přes 240 tisíc lidí a vytvářel obrat 300 miliard korun. Na vodu vyjede ročně zhruba 700 tisíc lidí, kteří obsluhují desítky kempů, půjčoven, restaurací, ale i hradů nebo muzeí. Vodácký business oživuje cestovní ruch v regionech a menších obcích podél vodních toků. Jenom obrat u prodeje malých člunů (kajaky, kánoe, surfy, paddleboardy, nafukovací čluny) dosahoval před krizí podle Asociace lodního průmyslu téměř 100 milionů korun.“

Ke kampani „Na vodě nejsi nikdy sám“

Splavné vodní cesty v ČR (cca 720 km) jsou využívány kromě pravidelné vodní dopravy také k rekreaci zájemců z různých skupin, ať jsou jimi vůdci rekreačních plavidel s motorem nebo bez něj, koupající se, rybáři a další. Státní plavební správa se i pomocí kampaně snaží podpořit a více propagovat hodnoty, jako jsou dodržování pravidel a ohleduplné chování všech účastků plavebního provozu. Ve spotech a dalších prvcích kampaně je prezentují zástupci čtyř moderních aktivit na vodě, s nimiž se může stále častěji setkat každý z nás: provoz vodních skútrů, provoz jetsurfů, wakeboardů a vodních lyží a paddleboardů.

Anketa

Chcete, aby vás hospodský či restauratér obsloužil bez testu na covid?

77%
14%
hlasovalo: 11872 lidí

„Základní myšlenka vychází z obecné povinnosti zachovávat přiměřenou opatrnost a chovat se tak, aby nedošlo k ohrožení bezpečnosti a plynulosti plavebního provozu, lidského života nebo zdraví, ke vzniku škody na majetku a nezpůsobit nehodu v plavebním provozu nebo překážku na vodní cestě,“ přibližuje jeden z aktérů videí a prezident České Federace Stand Up Paddle David Raab.

Lukáš Dražil, reprezentant České republiky v jízdě na vodním skútru, to shrnuje do konstatování, že jde vždy o zodpovědnost, protože: „Na vodě nejsi nikdy sám“.

Státní plavební správa zaznamenává nárůst obliby provozování různých sportovně rekreačních aktivit na vodních cestách, a to nejen v České republice, ale i v ostatních státech Evropy. To může významně ovlivnit právě bezpečnost plavebního provozu.

Bezpečné prostory pro koupající, kam nesmí vplouvat plavidla:

 • VD Slapy – 14 prostor
 • VD Orlík - 9 prostor
 • VD Brněnská přehrada -5 prostor
 • VD Těrlicko – 3 prostory
 • VD Žermanice – 4 prostory
 • VD Vranov – 2 prostory
 • VD Dalešice – 2 prostory
 • VD Nové Mlýny – 2 prostory

Výtlačný režim plavby na určitých úsecích vodních nádrží a vodních toků:

 • VD Slapy
 • VD Dalešice
 • VD Těrlicko
 • VP Velké Žernoseky
 • Vltava v hlavním městě Praze
 • VD Orlík – okolí zámku Orlík
 • VD Kořensko
 • VD Hněvkovice

Vymezené prostory pro akrobatickou plavbu malých plavidel a vodní lyžování
více na webu SPS ZDE

 • Každým rokem roste o několik set ročně počet nově zapsaných rekreačních plavidel v evidenci.
 • V České republice je evidováno celkem cca 19 600 rekreačních plavidel.
 • Do rekreační plavby investujeme i prostřednictvím Ředitelství vodních cest po celé ČR

 

 • V sobotu 29. 5. otevíráme moderní rozšířený přístav ve Veselí nad Moravou na Baťově kanále – pohodlnější rekreační plavba a bezpečnější tankování pohonných hmot
 • Bezpečnější a pohodlnější tankování pohonných hmot se dočkají i uživatelé Vltavské vodní cesty – v přístavu Hluboká nad Vltavou do začátku léta
 • Během letošního roku bude zahájena výstavba 10 nových veřejných přístavišť na Labi – pro uživatele budou znamenat bezpečné zakotvení lodi, přenocování a tak nerušenou prohlídku okolí

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Martin Kolovratník byl položen dotaz

Za volantem od 17

Dobrý den, prý má být možné řídit již od 17,ale pod dohledem. Tím dohledem se myslí kdo? Musímát taková osoba řidičák? A když se ěco stane,ponese daná osoba odpovědnost nebo jak to bude? A od kdy tut možnost zavedete?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

ČEZ: Vydařený Den dětí s hasiči Severočeských dolů v infocentru Elektrárny Ledvice

22:02 ČEZ: Vydařený Den dětí s hasiči Severočeských dolů v infocentru Elektrárny Ledvice

Čtyři stezky a různé soutěžní úkoly čekaly v neděli 28. května na děti v Informačním centru klasické…