Ministerstvo dopravy: V březnu propadne řidičský průkaz čtyřiceti tisícům řidičů

02.03.2017 12:29

V roce 2007 bylo vydáno nejvíce řidičských průkazů v historii, celkem přes 800 tisíc. Protože jsou řidičské průkazy vydávány s platností na 10 let, čeká tyto řidiče výměna řidičáku právě během tohoto roku. Výměnu zatím provedlo přes 130 tisíc řidičů, stále tedy zbývá během tohoto roku vyměnit ještě více než 670 tisíc průkazů. V březnu jich vyprší téměř 40 tisíc.

Ministerstvo dopravy: V březnu propadne řidičský průkaz čtyřiceti tisícům řidičů
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministerstvo dopravy
reklama

K výměně řidičského průkazu za nový stačí přijít s platným průkazem totožnosti na příslušný úřad obce s rozšířenou působností (podle místa trvalého bydliště řidiče) a donést jednu průkazovou fotografii a současný řidičák.

Z celkového počtu 670 tisíc průkazů, které ještě nebyly vyměněny, jich je již 47 tisíc propadlých, protože si je řidiči měli vyměnit během ledna a února tohoto roku, ale neučinili tak. Za výměnu řidič neplatí žádný poplatek, a to právě ani v případě, že mu řidičský průkaz již propadl a on žádá o výměnu zpětně. V takovém případě se však řidič vystavuje riziku pokuty za řízení bez platného dokladu, za tento přestupek mu hrozí pokuta do 2000 Kč na místě, v případě správního řízení až 2500 Kč.

O nový průkaz lze navíc žádat již 3 měsíce před skončením jeho platnosti, lhůta pro vydání je 20 dnů. V případě, že řidič využije vydání v expresním termínu do 5 dnů, vyjde ho výměna na 500 korun.

Nejvíce řidičů s končícím průkazem je z Prahy, Středočeského a Jihomoravského kraje, z hlediska měsíců potom zbývá k výměně nejvíce řidičáků v srpnu, říjnu a listopadu. Dosud největší výměna řidičských průkazů proběhla v letech 2010 - 2013, kdy musely být postupně vyměněny všechny řidičáky vydané mezi lednem 1994 a dubnem 2004. K této výměně došlo z důvodu zavedení jednotného evropského formátu řidičských průkazů.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tisková zpráva
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

FNUSA: Děkujeme! Dobrovolníci sv. Anně věnovali přes šest a půl tisíce roušek

10:41 FNUSA: Děkujeme! Dobrovolníci sv. Anně věnovali přes šest a půl tisíce roušek

Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně děkuje všem dobrovolníkům, kteří se zapojili do šití roušek pro…