Ministerstvo financí: Auditní orgán se ohrazuje proti zpochybňování své nezávislosti

27.03.2016 17:18 | Zprávy

Auditní orgán se důrazně ohrazuje proti zpochybňování své nezávislosti ze strany některých představitelů současné opozice.

Ministerstvo financí: Auditní orgán se ohrazuje proti zpochybňování své nezávislosti
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministerstvo financí

Činnost Auditního orgánu pro operační programy spolufinancované z fondů EU vychází přímo z nařízení Evropské komise. Auditní orgán pracuje naprosto nezávisle a objektivně podle požadavků a pokynů Evropské komise. Ke svým zjištěním dochází pouze a jen na základě posouzení faktů a své výsledky si musí pravidelně obhájit před Evropskou komisí a Evropským účetním dvorem.

Skutečnost, že je Auditní orgán na základě usnesení vlády ČR od 1. ledna 2013 zařazen do struktury Ministerstva financí, na této skutečnosti nic nemění. Řízení a vedení Auditního orgánu je vykonáváno osobou nezávislou na ministrovi financí – ředitelem Auditního orgánu, coby představeným ve smyslu zákona o státní službě. Ministr financí nemá vůči Auditnímu orgánu a jeho zaměstnancům, jejichž platy jsou mimo jiné hrazeny z prostředků EU, žádné personální ani jiné pravomoci. Ministr financí tedy nemá žádnou kompetenci zasahovat do nezávislé činnosti těchto orgánů. Auditní orgán své výsledky reportuje EK a jeho činnost je pod pravidelnou a intenzivní kontrolou ze strany EK, která se mimo jiné důsledně zaměřuje na jeho nezávislost.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

JUDr. Jeroným Tejc byl položen dotaz

Co se stane s majetkem, který bude pocházet z trestné činnosti, a který zabavíte?

Zaráží mě taky, že uvádíte, že budete moci zabavit majetek, který bude podezřelý. Neměl by být zabaven jen ten, u kterého je jisté, že pochází z trestné činnosti? Proti tomu nic nemám, ale pokud jde jen o podezření, nebude to pak snadno zneužitelné?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

ÚOHS zahájil řízení v oblasti domácích potřeb

20:14 ÚOHS zahájil řízení v oblasti domácích potřeb

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) v polovině května zahájil správní řízení s několika vzáj…