Ministerstvo financí: Plnění státního rozpočtu ČR za prosinec 2022

03.01.2023 15:52 | Tisková zpráva

Deficit hospodaření státního rozpočtu meziročně klesl o 59,3 mld. Kč a proti plánované výši byl nižší o 14,6 mld. Kč. Po očištění o příjmy z Evropské unie a finančních mechanismů, stejně jako o výdaje na tyto projekty, činil schodek 316,1 mld. Kč a meziročně klesl o 92,5 mld. Kč.

Ministerstvo financí: Plnění státního rozpočtu ČR za prosinec 2022
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministerstvo financí

Oproti novele zákona o státním rozpočtu na rok 2022 se schodkem 375 mld. Kč se na lepším plnění podílely nižší výdaje o 68,4 mld. Kč, které převážily nižší příjmy o 14,6 mld. Kč. Nenaplnění příjmů státního rozpočtu o 53,8 mld. Kč jde na vrub příjmů z rozpočtu Evropské unie, zatímco daňové příjmy včetně pojistného na sociální zabezpečení překročily novelizovaný rozpočet o 16 mld. Kč. Úspora výdajů vyplynula zejména z menší realizace společných programů EU a ČR (-38 mld. Kč) a z dosavadní nízké výplaty podpory podnikům v energeticky náročných odvětvích (-29 mld. Kč). 

Původní schodek rozpočtu s deficitem 280 mld. Kč prohloubily v průběhu roku především výdaje na mimořádné valorizace důchodů (+27 mld. Kč), úsporný tarif na elektřinu a plyn pro domácnosti (+17,4 mld. Kč), doplatek příspěvku za obnovitelné zdroje energie za domácnosti a firmy (+4,7 mld. Kč), navýšené dávky na bydlení a hmotné nouze (+10,9 mld. Kč), nebo jednorázový příspěvek na dítě (+6,7 mld. Kč) či humanitární pomoc (+8 mld. Kč).

„Výsledný schodek rozpočtu lze hodnotit různou optikou. Vláda letos poslala lidem a firmám na přímou pomoc s cenami energií a inflací zhruba 71 miliard korun. Dalších přibližně 20 miliard jsme vyčlenili na zvládnutí uprchlické krize z Ukrajiny. O bezmála 45 miliard pak schodek zkreslují chybějící příjmy z Evropské unie, které naopak vylepší rozpočet v letech následujících,“ říká ministr financí Zbyněk Stanjura.

„První rok naší vlády byl extrémně náročný, nicméně válka ani energetická krize nesmí být nadále překážkou pro plnění našeho závazku snižovat schodky státního rozpočtu. Musíme ozdravit veřejné finance, jakkoliv to nebude populární a navzdory přetrvávajícím rizikům spojeným s vývojem ekonomiky a inflace. Naší nejmenší ambicí pro příští rok musí být snížení strukturálního deficitu zhruba o třetinu, tedy nejméně o 70 miliard,“ doplňuje Stanjura.

Podrobná data naleznete v přiložených tabulkách ZDE.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

RNDr. Vendula Svobodová byl položen dotaz

Dětská psychika není na tvrdou kritiku připravená

Souhlasím s vámi, ale co tedy navrhujete? Zakazovat dětem používat internet není podle mě správná cesta a co vím, tak ani vy si to nemyslíte. Tak co tedy navrhujete? Děkuji předem za odpověď. Maléřová

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jihočeský kraj: Nová venkovní učebna v DDM České Budějovice

7:16 Jihočeský kraj: Nová venkovní učebna v DDM České Budějovice

V areálu Domu dětí a mládeže byla slavnostně otevřena nově zrekonstruovaná venkovní učebna, která vz…