Ministerstvo financí: Ratingová agentura Moody’s vylepąila ratingové hodnocení ČR

23.04.2018 19:15

Moody’s, ratingová agentura s mezinárodní působností, vylepšila dne 20. 4. 2018 ratingové hodnocení České republiky, když změnila výhled ratingu ze stabilního na pozitivní při potvrzení dlouhodobých závazků v domácí i v zahraniční měně na úrovni A1.

Ministerstvo financí: Ratingová agentura Moody’s vylepąila ratingové hodnocení ČR
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministerstvo financí

Agentura Moody’s tak následuje další mezinárodní ratingové agentury, které v minulých měsících potvrdily ratingová hodnocení či vylepšily své výhledy.

V tiskovém prohlášení agentura Moody’s uvádí, že klíčovým faktorem pro změnu výhledu ratingu je pokračující vylepšování fiskálních ukazatelů, které je podpořeno silným růstem ekonomiky, zdravými veřejnými financemi a robustním institucionálním uspořádáním. Oceňuje nízké zadlužení vlády, přičemž v následujících letech očekává jeho další pokles. Rychlé tempo růstu ekonomiky by mělo zůstat zachováno i v roce 2018 a 2019, a to na úrovni přesahující tři procenta. Růst bude podpořen především ze strany silné domácí poptávky, růstem investic a čerpáním finančních prostředků z evropských fondů.

Agentura Moody’s očekává i v roce 2018 a 2019 dosahování přebytku hospodaření vládního sektoru, a to nad úrovní 1 % HDP. V tomto očekávání se odráží rychlé tempo růstu ekonomiky, ale také fiskální obezřetnost ze strany vlády spočívající mimo jiné i v založení Národní rozpočtové rady či snahou zabraňovat daňovým únikům.

„Jsem velmi ráda, že si snahy vlády o zlepšování hospodaření veřejných financí všímají i nejvýznamnější mezinárodní ratingové agentury a tyto výsledky pak promítají do svých hodnocení. Je to potvrzení faktu, že se ubíráme správným směrem, a budeme v tom i nadále pokračovat,“ uvedla ke zlepšení výhledu ministryně financí Alena Schillerová.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

Andrej Babiš byl položen dotaz

VY

Je dobré, že jste si uvědomil, že nemáte na to, být prezident, ale prý zas chcete být premiér. A co takhle skončit? Proč nechcete z politiky odejít, byť jak sám říkáte, Vaše žena a rodina by to ocenili? A určitě ne jen oni.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Státní veterinární správa: Klobásy z Itálie mohou obsahovat závadné listérie

8:24 Státní veterinární správa: Klobásy z Itálie mohou obsahovat závadné listérie

Státní veterinární správa (SVS) varuje spotřebitele před italskými klobásami, které se prodávaly i v…