Ministerstvo financí: Ratingová agentura ocenila nízké zadlužení České republiky

22.01.2018 14:27

Agentura Standard & Poor‘s ve svém nejnovějším hodnocení potvrdila rating České republiky se stabilním výhledem na úrovni AA- pro dlouhodobé závazky v zahraničních měnách a AA pro dlouhodobé závazky v domácí měně. Navázala tak na ostatní mezinárodní ratingové agentury, které v loňském roce potvrdily rating České republiky či vylepšily jeho výhled.

Ministerstvo financí: Ratingová agentura ocenila nízké zadlužení České republiky
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministerstvo financí

Agentura kladně hodnotí zejména nízké zadlužení vlády, které patří k nejnižším v Evropské unii, silné institucionální uspořádání a v neposlední řadě také vysokou flexibilitu s ohledem na měnovou politiku prováděnou Českou národní bankou. Oceňuje silný ekonomický růst v předchozích letech a predikuje jeho průměrnou hodnotu na úrovni 2,5 % pro následující čtyři roky. Dále vyzdvihuje zdravé veřejné finance. V roce 2016 dosahovalo hospodaření vládního sektoru přebytku 0,7 % HDP, který v loňském roce podle odhadů Standard & Poor’s vzrostl na 1,0 % HDP, což také potvrzuje fiskální výhled Ministerstva financí z loňského listopadu. Dle názoru agentury se do výsledku hospodaření pozitivně promítla i snaha vlády bojovat proti daňovým unikům a posilovat tak příjmy státního rozpočtu.

„Agentura Standard & Poor’s oceňuje snahu Ministerstva financí zjednodušit a zlepšit výběr daní, který se pozitivně projevuje na hospodaření veřejných rozpočtů a úrovni vládního dluhu. Kladně hodnotí i snižování zadlužení, o které se usilovně snažíme od konce roku 2013. Došlo tak k dalšímu potvrzení správného směrování Ministerstva financí při správě veřejných prostředků,“ dodává k hodnocení agentury náměstek ministra financí pro veřejné rozpočty Petr Pavelek.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Veřejný ochránce práv: Prachatice se obrátily o pomoc

22:33 Veřejný ochránce práv: Prachatice se obrátily o pomoc

Na ombudsmana se výjimečně neobrátil člověk, ale úřad, který hledal pomoc. Prachatičtí úředníci se z…