Se souhlasem ministerstva tak budou moci i organizační složky státu přijímat dodavatelské úvěry na projekty energetických úspor. Ministerstvo financí si od tohoto kroku slibuje zvýšení tempa komplexních renovací i výrazné zrychlení trendu postupného snižování výdajů ze státního rozpočtu vyčleněných na provoz budov ve vlastnictví organizačních složek státu. Podstata projektů energetických úspor metodou EPC (Energy Performance Contracting) spočívá v tom, že jsou úspory jasně měřitelné, jejich dodavatel ručí za jejich dosažení a také financuje veškeré náklady spojené s realizací investic do úsporných opatření. Spotřebitel energie pak tyto náklady splácí postupně, a to přímo z dosažených úspor za energie.
EPC projekty dokázaly ve své historii ušetřit tuzemským zákazníkům více než 6 miliard korun, přičemž poptávka po nich dlouhodobě roste – ať už ve zdravotnictví, v krajích nebo městech i v průmyslu. „Z hlediska udržitelnosti veřejných rozpočtů hrají energetické úspory velmi důležitou úlohu a v dalších letech tento trend nepochybně zesílí. Chceme proto tento energetický segment podpořit změnou zákona, aby byl přístup státních instituci k těmto projektům snazší a efektivnější,“ říká ministr financí Zbyněk Stanjura.
Projekty EPC bude nově možné v případě organizačních složek státu financovat dodavatelským úvěrem nebo dodavatelským úvěrem kombinovaným s dotacemi. Dosud organizační složky financovaly projekty energetických renovací převážně prostředky ze státního rozpočtu.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva