Ministerstvo financí předložilo vládě Zprávu o plnění vlastnické politiky státu

11.05.2021 22:56

Ministerstvo financí zpracovalo Zprávu o plnění opatření vyplývajících ze Strategie vlastnické politiky státu k 31. prosinci 2020, kterou v pondělí 10. května 2021 předložilo pro informaci vládě.

Ministerstvo financí předložilo vládě Zprávu o plnění vlastnické politiky státu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministerstvo financí
reklama

Zpráva obsahuje informace o plnění opatření definovaných v únoru vládou přijatou Strategií vlastnické politiky státu (ZDE). Materiál obsahuje informace o plnění jednotlivých opatření, hodnotí jejich účelnost a celkový přínos pro zlepšení výkonu vlastnických a zakladatelských práv státu, případně naznačuje i opatření nová.

Společnosti s majetkovou účastí státu a státní podniky vykonávající určitou podnikatelskou činnost reprezentují významný sektor české ekonomiky. Jen společnost ČEZ, a.s. v roce 2019 spravovala objem aktiv ve výši 622 mld. Kč, obrat přesáhl 88 mld. Kč a hospodářský výsledek po zdanění dosáhl výše přes 17 mld. Kč, z něhož společnost vyplatila státu přes 9 mld. Kč ve formě dividendy. Ne všechny subjekty ve vlastnictví státu generují primárně příjem pro stát, tyto subjekty jsou však svou úlohou v podobě zajištění kritické infrastruktury neméně důležité, jedná se například o STÁTNÍ TISKÁRNU CENIN, státní podnik, Českou poštu, s.p. nebo státní podniky spravující jednotlivá povodí.

Stát jako vlastník majetkové účasti nebo zakladatel k 31. prosinci 2020 vystupuje celkem v 45 akciových společnostech (a.s.), 1 společnosti s ručením omezeným (s.r.o.), 1 komanditní společnosti (k.s.), 70 státních podnicích (s.p.) a 1 národním podniku (n.p.). Celkem se jedná o 118 subjektů ve vlastnictví státu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

ÚZSVM: Prodej šesti pozemků na Ostravsku přinesl více než 500 000 korun

22:54 ÚZSVM: Prodej šesti pozemků na Ostravsku přinesl více než 500 000 korun

ÚZSVM v Ostravě prodal přímým prodejem šest pozemků za celkovou částku 530 000 Kč. Šest sousedních p…