Ministerstvo financí vytvořilo pro obce kalkulačku rozpočtové odpovědnosti

31.03.2017 13:03

Každý si nyní může spočítat, v jaké minimální výši bude jeho obec, město či kraj splácet své dluhy.

Ministerstvo financí vytvořilo pro obce kalkulačku rozpočtové odpovědnosti
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministerstvo financí

Ministerstvo financí plní svůj příslib zástupcům územních samospráv a na svých internetových stránkách zveřejnilo kalkulačku, prostřednictvím níž lze snadno ověřit, zda obce plní tzv. dluhové pravidlo podle nového zákona o pravidlech rozpočtové odpovědnosti.

Pravidlo říká, že pokud zadlužení obce přesáhne 60 % průměrného příjmu za poslední čtyři roky, bude třeba jej snížit v roce následujícím alespoň o 5 % z rozdílu mezi aktuální výší dluhu a 60 % průměrného příjmu. Jeho účelem je zajistit, aby samosprávy byly schopny bez problémů financovat kdykoli v budoucnu své dluhy svými vlastními likvidními prostředky. Plnění tohoto pravidla bude Ministerstvo financí poprvé vyhodnocovat v roce 2018 na základě výše zadlužení k 31. prosinci 2017.

„Pevně věřím, že tato kalkulačka starostům i primátorům ukáže, že obavy vyvolané chybnou interpretací zákona o rozpočtové odpovědnosti, která opakovaně zaznívá v médiích, nejsou namístě. Díky možnosti modelového zadání svých peněžních toků si budou moci nyní vyhodnotit, jak konkrétně se jich nové pravidlo dotkne,“ říká náměstek ministra financí pro veřejné rozpočty Petr Pavelek a dodává: „Mohou se tak třeba rychle přesvědčit již ve fázi svých úvah o nových investičních projektech financovaných s pomocí úvěrů, že případná splátka dluhu při překročení pravidla je nastavena hluboko pod úrovní běžných úvěrových podmínek obchodních bank.“

Kalkulačka je umístěna v aplikaci Monitor (monitor.statnipokladna.cz) na profilu konkrétní obce či kraje v záložce „Rozpočtová odpovědnost“. Umožňuje zkontrolovat aktuální stav plnění dluhového pravidla a také zjistit výši případné minimální splátky dluhu na výpočtu za rok 2016. Navíc se zde nachází i univerzální kalkulačka, u níž lze zadávat libovolné hodnoty a zjistit tak možný budoucí stav ukazatelů.

Kromě kalkulačky byly do aplikace Monitor doplněny také údaje z finančních a účetních výkazů územních rozpočtů k 31. prosinci 2016. Již 15. února 2017 navíc Ministerstvo financí vydalo Zprávy MF pro finanční orgány obcí a krajů, ve kterých zodpovědělo základní otázky k nové právní úpravě rozpočtové odpovědnosti a vyvrátilo některé mediální dezinterpretace.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Věra Kovářová, MIM byl položen dotaz

věk dožití ve zdraví

Sama zde píšete toto: ,, V roce 2017 byl obvyklý věk dožití ve zdraví u mužů 61 let a u žen 62 let.“ Jak ale tedy vysvětlíte, že vy prosazujete odchod do důchodu déle, a to třeba i o 5 a více let?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Český statistický úřad: Doktorandů je nejméně za posledních dvacet let

20:48 Český statistický úřad: Doktorandů je nejméně za posledních dvacet let

Na vysokých školách v Česku se v roce 2023 vzdělávalo 308,6 tisíc studentů, z nichž téměř pětinu tvo…