Ministerstvo kultury: Ministr Baxa uctil památku politických vězňů na pietním aktu Jáchymovské peklo

28.5.2022 9:23 odp. | Tisková zpráva

V sobotu v dopoledních hodinách proběhl vzpomínkový pietní akt "Jáchymovské peklo", jenž je připomenutím utrpení, které v jáchymovských, slavkovských a příbramských uranových dolech prožívali političtí vězni v letech 1949 až 1964.

Ministerstvo kultury: Ministr Baxa uctil památku politických vězňů na pietním aktu Jáchymovské peklo
Foto: Ministerstvo kultury
Popisek: Ministerstvo kultury

Vzpomínková akce proběhla pod záštitou Konfederace politických vězňů za účasti představitelů Parlamentu ČR, státní správy, samosprávy a bývalých politických vězňů. Za Vládu České republiky položil ministr kultury Martin Baxa u památníku „Brány ke svobodě“ věnec. Ve svém proslovu ministr Baxa poděkoval přítomným, kteří přišli uctít památku všech, jež neváhali obětovat své zdraví a životy a vzdorovali komunistické diktatuře.

Pracovní tábory vznikaly na Jáchymovsku a Hornoslavkovsku od roku 1949. Prošlo jimi více než 60 tisíc odsouzených, z nichž 4,5 tisíce nelidské podmínky nepřežilo. Jejich utrpení dnes symbolizuje památník Brána ke svobodě a patnáct kamenů připomínajících komunistické lágry v Jáchymově a okolí.

Po skončení pietního aktu navštívil ministr kultury Martin Baxa Rudou věž smrti. V letech 1951–1956 areál sloužil jako pracovní tábor pro politické vězně Vykmanov II . V roce 2008 byla Rudá věž smrti prohlášena národní kulturní památkou a v roce 2019 byla spolu s dalšími oblastmi v Sasku zapsána pod souhrnným názvem Hornický regionErzgebirge/Krušnohoří na Seznam světového dědictví UNESCO.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

JUDr. Jiří Pospíšil byl položen dotaz

Dozimetr

Dobrý den, každý den na Vás v kauze Dozimetr vyplouvají nové a nové nepříjmené informace. Zdá se, že jste v té obří chobotnici měl také své chapadlo. Netvrdím, že jste se dopustil korupce, to si nemyslím ani o Gazdíkovi, ale ten aspoň částečně přijal zodopovědnost a rezignoval. Co vy?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Český statistický úřad: Energetika prošla od roku 2010 výraznou proměnou

7:29 Český statistický úřad: Energetika prošla od roku 2010 výraznou proměnou

Těžba uhelných paliv v Česku se mezi lety 2010 až 2020 snížila o více než polovinu, z toho u černého…