Ministerstvo obrany: Až 40 ženistů vyrazí na pomoc zaplavenému Slovinsku

17.08.2023 13:21 | Tisková zpráva

Vláda schválila mandát pro vyslání ženijní jednotky na pomoc povodněmi zasaženému Slovinsku. Až 40 vojáků zřídí náhradní přemostění tzv. těžkou mostovou soupravou. Provizorní mosty ze Správy státních hmotných rezerv na místo dopraví Hasičský záchranný sbor.

Ministerstvo obrany: Až 40 ženistů vyrazí na pomoc zaplavenému Slovinsku
Foto: mocr.cz
Popisek: Budova Ministerstva obrany ČR

„Řada států již pomoc do Slovinska vyslala nebo ji přislíbila. Nemohli jsme zůstat pozadu, jsme spojenci, jsme přátelé. Včera do země vyrazila rekognoskační skupina Armády ČR, která se svými slovinskými protějšky přímo na místě jedná o konkrétních podmínkách a místech výstavby,“ upřesnila ministryně Jana Černochová s tím, že předpokládaná doba nasazení jednotky je 60 dnů.

Ničivé záplavy postihly až dvě třetiny území Slovinska počátkem srpna, země tak čelí největší přírodní katastrofě v historii. Poškozena byla zejména silniční a energetická infrastruktura, obytné budovy. Dotčeno je 147 obcí, poškozena jsou vodovodní potrubí, elektroinstalace, telekomunikace, silnice a mosty. Nadále hrozí zřícení vozovek a sesuvy půdy. Tisíce lidí byly evakuovány, povodně si vyžádaly šest lidských životů.

Anketa

Souhlasíte s ministrem Rakušanem, že spáchá-li zločin stát (má na mysli Rusko), musíme trestat i jeho občany?

3%
97%
hlasovalo: 23329 lidí

Slovinsko požádalo o pomoc státy Severoatlantické aliance a Evropské unie. Česká republika nabídla až 108 metrů těžké mostové soupravy, jež umožňují vystavět například tři mosty o délce 36 metrů. Soupravy, které nahradí zničené či poškozené mosty, uvolní Správa státních hmotných rezerv. Jejich přepravu do Slovinska zajistí Záchranný hasičský útvar Hasičského záchranného sboru ČR.

Těžká mostová souprava je ocelový provizorní most pro jeden jízdní pruh. Rozebíratelná konstrukce se skládá z jednotlivých dílů (příhrad) o délce 3 metry. Nejefektivnější použití této konstrukce je v délce mostu 21 – 36 metrů. Zatížitelnost mostu o jednom mostním poli v délce 36 metrů konstrukčního uspořádání se zesílenou mostovkou, hlavním dvoupatrovým dvoustěnným nosníkem se zesílenými pasy (Z2P2sz) je 44 tun. Výstavbu mostové konstrukce zvládne 20 osob přibližně za jeden týden.

„Do Slovinska již vyjela rekognoskační skupina vojáků. Jejich úkolem je posoudit místa výstavby provizorních mostů a získat podklady ke zpracování projektové dokumentace, dále navázat spolupráci s místní samosprávou a připravit podmínky pro činnost ženijní jednotky,“ upřesnil náčelník Generálního štábu AČR generálmajor Karel Řehka.

Po schválení projektové dokumentace a následném logistickém zabezpečení převozu materiálu na místo vyrazí česká ženijní jednotka. Ozbrojené síly Slovinska poskytnou podle generála Řehky zemní stroje a manipulační techniku, Slovinsko zajistí našim vojákům bezplatné ubytování, stravování, pohonné hmoty i zdravotní péči.

Celkové náklady jsou odhadovány na maximálně 9,5 milionu Kč a budou hrazeny z rozpočtové kapitoly Ministerstva obrany.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Klára Dostálová byl položen dotaz

osobnosti ANO

Dobrý den, paní Dostálová, překvapil mě průzkum, podle kterého vás řada lidí nezná. Je pravdou, že já se o politiku dost zajímám a díky PL vás i znám. Ale napadá mě jedna věc, není chybou, že za ANO vystupují stále ti stejní? Babiš-Schillerová-Havlíček, občas vy nebo pan Nacher? Není potřeba, aby ge...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ombudsman: Po zvýšení příspěvku na péči je nutné zajistit i jeho pravidelnou valorizaci

22:04 Ombudsman: Po zvýšení příspěvku na péči je nutné zajistit i jeho pravidelnou valorizaci

Zvýšení příspěvku na péči, které v pátek odsouhlasila Poslanecká sněmovna, se nevztahuje na nejnižší…