Ministerstvo obrany: Ceremoniál na Vítkově připomněl den vzniku samostatného čs. státu

28.10.2021 19:59 | Tisková zpráva

Politici, armáda i veřejnost si dnes na Vítkově připomněli výročí vzniku samostatné republiky v roce 1918. Za resort obrany položili společný věnec u Hrobu neznámého vojína ministr obrany Lubomír Metnar a náčelník Generálního štábu AČR armádní generál Aleš Opata.

Ministerstvo obrany: Ceremoniál na Vítkově připomněl den vzniku samostatného čs. státu
Foto: Hana Brožková
Popisek: Představitelé státu připomněli vznik ČSR položením věnců u hrobu Neznámého vojína na pražském Vítkově

Pietní akt na Čestném dvoře Národního památníku na Vítkově zahájila přesně v půl jedenácté dopoledne státní hymna, po ní vojáci Čestné stráže AČR přinesli historické prapory.

Následovalo položení věnců k památníku. Prezidenta republiky Miloše Zemana zastoupil náčelník Vojenské kanceláře prezidenta republiky generál Jan Kaše, k památníku pak postupně s květinami přistupovali předsedové obou komor parlamentu, předseda vlády, představitelé resortu obrany a další hosté. Nechyběli zástupci církve a veteránských organizací.

Památku padlých uctili hosté minutou ticha, během níž vojáci Čestné stráže AČR vypálili tři čestné salvy.

Podle ministra obrany Lubomíra Metnara je dnešní den nejdůležitějším okamžikem v historii našeho státu. „Jsem rád, že jsme mohli uspořádat důstojný pietní akt i s nastoupenými čestnými jednotkami,“ podotkl. Vloni se tradiční ceremoniál neuskutečnil kvůli epidemii koronaviru.

Podle ministra Metnara si dnes rovněž připomínáme statečnost našich legionářů, bez nichž by samostatná republika nevznikla. Na odkaz legionářů navazují příslušníci Armády ČR. „Dokazují to také v poslední době, například pomocí během pandemie či obcím na Moravě postiženým tornádem. Jsem za to rád a chci jim poděkovat za odhodlání i odvahu, kterou nám ukazují,“ zdůraznil. Tito vojáci a vojákyně jsou podle jeho slov základem hrdého a samostatného státu, který Češi už 103 let budují.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Jozef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

VLS: Vánoční stromky z Ralska dostaly děti z dětských domovů na Liberecku i senioři

22:45 VLS: Vánoční stromky z Ralska dostaly děti z dětských domovů na Liberecku i senioři

Lesníci VLS z Mimoně, kteří spravují přírodní oblast Ralska, včera rozvezli vánoční borovičky z lesů…