Ministerstvo obrany: Česko-polské konzultace byly i obraně a bezpečnosti

20. 4. 2015 21:43

V pondělí 20. dubna na Úřadu vlády v Praze proběhly česko-polské mezivládní konzultace. Při separátním jednání ministři obrany Martin Stropnický a Tomasz Siemoniak, kromě bilaterální spolupráce, projednali témata týkající se NATO, zejména implementaci Akčního plánu připravenosti a summitu NATO ve Varšavě 2016, zemí V4 a Evropské rady. Obsah jednání se následně promítl do Společného prohlášení předsedů vlád.

Ministerstvo obrany: Česko-polské konzultace byly i obraně a bezpečnosti
Foto: Daniela Černá
Popisek: Ministr obrany Martin Stropnický

V něm se vlády dohodly na tom, že otevřou diskusi o revizi Evropské bezpečnostní strategie tak, aby zohlednila aktuální bezpečnostní rizika a výzvy, včetně nové geopolitické situace ve východním sousedství EU. V oblasti společné bezpečnostní a obranné politiky by se Evropská rada na své červnové schůzi měla zabývat zejména pokrokem v rámci iniciativy Train&Equip, posílením nasaditelnosti EU Battlegroups, civilní dimenzí společné bezpečnostní a obranné politiky a širším zastoupením malých a středních podniků v evropských dodavatelských řetězcích v obranném průmyslu. V případě Ukrajiny a vztahů s Ruskem se předsedové vlád shodli, že je klíčové, aby všechny strany konfliktu včetně Ruské federace dodržovaly a plně implementovaly minské dohody.

Bezpečnost a obrana

Česká a polská vláda se shodly na tom, že summit NATO ve Varšavě by měl završit implementaci rozhodnutí přijatých v roce 2014 v Newportu jako odpověď na nové hrozby a výzvy pro euroatlantické společenství přicházející z východu a jihu a měl by otevřít novou kapitolu dlouhodobé strategické adaptace Aliance na nové bezpečnostní prostředí. Stranou diskuse nezůstala ani spolupráce v oblasti obranného průmyslu.

Za hlavní priority je považováno vytvoření stálé společné visegrádské modulární jednotky, využitelné kromě jiného pro nasazení v rámci sil rychlé reakce NATO a EU a koordinace a vzájemná výměna informací v oblasti obranného plánování a akvizic. Tento postup bude uplatňován v širším kontextu NATO a EU.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Ministerstvo obrany

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nadace ČEZ: Kožlany se pyšní novou výsadbou javorů

8:24 Nadace ČEZ: Kožlany se pyšní novou výsadbou javorů

Ve městě, v jehož kostele hrál Antonín Dvořák na varhany, zapouští kořeny šestnáct nově vysazených j…