Ministerstvo obrany: Generál Ridzák vystoupil na francouzském kurzu generálního štábu

03.01.2021 12:16

I v průběhu vánočních svátků mise EUTM v Mali jede naplno, výcvik malijských vojáků probíhá na několika místech najednou.

Ministerstvo obrany: Generál Ridzák vystoupil na francouzském kurzu generálního štábu
Foto: mocr.cz
Popisek: Budova Ministerstva obrany ČR
reklama

Jednou z předvánočních zajímavých aktivit byla také přednáška českého velitele mise brigádního generála Františka Ridzáka pro posluchače francouzského kurzu generálního štábu, kteří, v rámci studijní stáže, navštívili Mali.

Centre des hautes études militaires, tzv. CHEM, volně přeloženo jako „Centrum pro pokročilá vojenská studia“, vedené ředitelem generálporučíkem Patrickem Destremauem, je francouzskou vzdělávací institucí, která, v její současné podobě, vznikla v roce 1952 z jednotlivých vojenských škol pro pozemní, vzdušné a námořní síly, založených už v roce 1911. V tomto centru se vzdělávají nejvyšší důstojníci, kteří jsou předurčeni na pozice s nejvyšší odpovědností, jak v mezinárodních tak i meziresortních strukturách. Prakticky se v něm připravují důstojníci, ze kterých se stanou v budoucnu generálové. Dalo by se říct, že jde o obdobu našeho českého kurzu generálního štábu.

Letos probíhá už sedmdesátý ročník tohoto kurzu. Obvykle se v kurzu vzdělává třicítka vojenských plukovníků, plukovníků četnictva, inspekce ozbrojených sil a generálního ředitelství pro vyzbrojování. Kurzu se vždy účastní i pět zahraničních studentů, tento rok to jsou zástupci z Německa, Belgie, Itálie, USA a Velké Británie. Posluchači kurzu se v rámci dvoudenní konference v Mali seznámili se zkušenostmi velitelů z jejich operačního nasazení. Vystoupili jak velitelé francouzské operace Barkhane, mise EUTM a EUCAP, mise Organizace spojených národů MINUSMA, tak i velitel Společných sil zemí G5 Sahel. Malijské ozbrojené síly reprezentoval tamější velitel pozemních sil.

Nejrozsáhlejší výcvik v historii EUTM

Generál Ridzák seznámil studenty s misí EUTM a rovněž se podělil o zkušenosti s velením této mezinárodní misi. Posluchačům podrobně vysvětlil nový mandát, který rozšiřuje prostor operace do celého Mali a nově umožňuje podporu výcviku armád států G5 Sahel. Dále je obeznámil s organizační strukturou a systémem výcviku, a předal své zkušenosti s fungováním mise i za srpnového převratu. V neposlední řadě pak popsal úspěšný boj s COVID-19 při současném plném nasazení prvků mise napříč Mali.

„Navzdory všem bezprecedentním problémům, se kterými jsme se v misi potýkali, jsme cvičili dále za dodržení přísných opatření. Ke konci roku se nám povedlo rozběhnout souběžný výcvik v nejvzdálenějších místech Mali najednou, od Ménaky, přes Gao, Timbuktu, Sévaré, Banankoro až po Bamako. Takto rozsáhlý výcvik se v historii EUTM ještě neuskutečnil. Velkými úspěchy jsou také naše výcvikové aktivity v poddůstojnické škole v Banankoro, kde jsme cvičili vojenské instruktory vůbec poprvé a konečně také integrace mise EUTM do struktury malijského generálního štábu,“ vysvětluje generál Ridzák.

Ředitel institutu, generálporučík Patrick Destremau pak v závěru konference poděkoval českému veliteli za přínosnou prezentaci. „Oceňuji vás za osobní přístup a příkladnou angažovanost, pane generále, jako evropského velitele mise v Mali při zahájení implementace nového mandátu. Je vidět, že se v oblasti Sahelu neangažuje pouze Francie, ale celé evropské společenství,“ uzavřel generál.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Lesy ČR: Budoucí lesníci se v létě stanou adjunkty ve státních lesích

11:48 Lesy ČR: Budoucí lesníci se v létě stanou adjunkty ve státních lesích

Získat zkušenosti, pomoci v lesích v kůrovcové sezóně a něco si vydělat mohou i letos žáci a student…