Ministerstvo obrany: LOM Praha zmodernizuje vrtulníky pro armádu a policii Severní Makedonie

16.05.2021 22:30

Delegace vedená ministrem obrany jednala v Severní Makedonii o bilaterálních vztazích i spolupráci v rámci NATO. S ministry obrany a vnitra zde Lubomír Metnar podepsal memorandum o modernizaci vrtulníků Mi státním podnikem LOM Praha.

Ministerstvo obrany: LOM Praha zmodernizuje vrtulníky pro armádu a policii Severní Makedonie
Foto: mocr.cz
Popisek: Budova Ministerstva obrany ČR

“Severní Makedonie je pro Českou republiku velmi důležitým partnerem. V loňském roce se podařilo úspěšně dokončit proces jejího vstupu do NATO a podporujeme i vstup země do Evropské unie,” shrnul Lubomír Metnar.

Zakázka na vrtulníky je prvním velkým projektem pro AMOS

Modernizace a generální oprava čtyř makedonských vrtulníků Mi-8 a Mi-17 ve státním podniku LOM Praha bude důležitým milníkem vzájemné spolupráce.

Anketa

Mělo by dětem být dovoleno sundat ve škole roušky?

94%
3%
3%
hlasovalo: 7040 lidí

“Půjde o smlouvu na mezivládní úrovni. Je to první velký úkol pro naši novou Agenturu pro mezivládní obrannou spolupráci,” uvedl ministr obrany.

“Jsem rád, že první projekt AMOS se týká zrovna našeho státního podniku. A že ho budeme realizovat v nejmladší alianční členské zemí,” uvedl ředitel AMOS Aleš Vytečka.

“Vítáme příležitost spolupráce s ozbrojenými složkami Severní Makedonie. Předpoklad nasunutí prvních dvou strojů Mi do Prahy je ještě během letošního roku,” doplnil Jiří Protiva, ředitel LOM Praha.

Není to jediný příklad rozvíjející se spolupráce. Česká vláda v loňském roce schválila finanční dar 5 milionů korun na nákup protichemického ochranného vybavení pro severomakedonské ozbrojené síly. Další prostředky byly a budou věnovány na zajištění ochrany utajovaných informací dle standardů NATO.

Lubomír Metnar jednal ve Skopje s ministryní obrany Radmilou Shekerinskou, ministrem vnitra Oliverem Spasovskim, přijali ho také prezident Stevo Pendarovski a předseda parlamentu Talat Xhaferi.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Věslav Michalik (STAN), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Policie ČR: Podvodníci využívají jména a loga zástupců Europolu

15:40 Policie ČR: Podvodníci využívají jména a loga zástupců Europolu

Europol byl informován o podvodných e-mailech, při nichž jsou používána jména výkonné ředitelky Cath…