Ministerstvo obrany a Česká zbrojovka podepsaly smlouvu na ruční zbraně

26.04.2020 15:13

V úterý 21. dubna 2020 podepsali náměstek ministra obrany pro řízení sekce vyzbrojování a akvizic Lubor Koudelka a Ladislav Britaňák, generální ředitel České zbrojovky a.s., rámcovou smlouvu na pořízení ručních palných zbraní pro českou armádu.

Ministerstvo obrany a Česká zbrojovka podepsaly smlouvu na ruční zbraně
Foto: mocr.cz
Popisek: Budova Ministerstva obrany ČR
reklama

„Naším cílem je modernizovat armádu, ale v této těžké době také podpořit český průmysl a udržet pracovní místa,“ vysvětlil ministr obrany Lubomír Metnar. „Uzavřená rámcová smlouva umožní pořídit do roku 2025 pro naše vojáky až 39 tisíc ručních zbraní od renomovaného výrobce.“

„Pro armádu je to významný krok ke stabilitě, potřebujeme sjednotit platformu ručních zbraní pro vojáky i aktivní zálohy,“ řekl náčelník Generálního štábu armádní generál Aleš Opata. „Se zbraněmi od České zbrojovky máme výborné zkušenosti, navíc podpoříme českou firmu.“

Smlouva měla být původně uzavřena už před rokem. „Podpis se zdržel vinou konkurenčního boje a neúspěšné stížnosti podané k ÚOHS,“ řekl ministr Metnar.

„Je nám ctí, že můžeme uskutečnit další dodávky pro naši armádu, která je historicky jedním z nejvýznamnějších zákazníků České zbrojovky a také důležitou referencí na světových trzích. Navíc tato zakázka podpoří zaměstnanost, což považuji v současné situaci za klíčové jak pro firmu, tak i pro českou ekonomiku,“ doplnil Ladislav Britaňák.

Finanční objem rámcové smlouvy činí až 2,35 miliard Kč bez DPH. Při maximálním plnění umožní smlouva pořídit v následujících letech více než 16 tisíc útočných pušek BREN 2, přes 21 tisíc pistolí CZ P-10, přes 1600 podvěsných granátometů CZ 805 G1, téměř 100 kusů PDW CZ SCORPION a cvičnou munici. Nákup navazuje na smlouvy z let 2010 až 2016, kdy bylo pořízeno skoro 40 tisíc ručních zbraní stejného výrobce.

O zakázce informoval Lubomír Metnar vládu 30. března 2020. Cenu jednotlivých typů ručních zbraní posoudil soudní znalec se závěrem, že je v místě a čase obvyklá.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Humanitární vybavení pro Český červený kříž pomohla zajistit Nadace ČEZ

17:59 Humanitární vybavení pro Český červený kříž pomohla zajistit Nadace ČEZ

Český červený kříž má nové vybavení, které pomohla zajistit Nadace ČEZ. Částka 145 tisíc korun pomůž…