Ministerstvo pro místní rozvoj: Méně strašte lidi, více studujte podklady

17. 3. 2019 15:06

Reakce MMR na zprávu KDU-ČSL k rekodifikaci stavebního práva

Ministerstvo pro místní rozvoj: Méně strašte lidi, více studujte podklady
Foto: MMR
Popisek: Ministerstvo pro místní rozvoj, logo

Bohužel se ukazuje, že KDU-ČSL nečetla návrh vůbec a nebo zcela nepozorně. Především – dle nového zákona budou úředníci za svá rozhodnutí odpovědní. Tedy předpoklad, že úmyslně „založí“ spis a nebudou se mu věnovat bude znamenat, že se z takového jednání budou odpovídat. Díky elektronizaci a digitalizaci bude navíc celý proces transparentní a úředníci tak budou pod kontrolou nejen státu, ale také žadatelů, respektive veřejnosti.

Stejně tak není pravda, že bude možné například bez zajištění ochrany veřejných zájmů, např. v oblasti ochrany památek, veřejného zdraví, požární bezpečnosti atd. stavbu povolit.  Samozřejmě i nadále proti povolení budou přípustné řádné (odvolání) i mimořádné (soudní přezkum) opravné prostředky. Rozdíl je, v tom, že o stavbě se bude rozhodovat pouze jedním rozhodnutím, tj. jedno odvolání a jeden soudní přezkum, na rozdíl od dnešního stavbu, kdy jsou to minimálně dvě odvolání a dva možné správní přezkumy.

Velkou nepravdou je pak tvrzení o korupčním potenciálu. Ten má naopak právě dnes platná legislativa. Dnes je možné uplatit jednoho z desítek úředníků v procesu bez osobní odpovědnosti a bez možnosti veřejné kontroly. To po změně možné nebude.

KDU-ČSL navíc sama dává jasný argument pro potřebnost systémové změny, když tvrdí, že „kompetence se musí ponechat samosprávě a naopak je potřeba je posílit“. V současné době žádné pravomoci v procesu stavebního povolení samospráva oficiálně nemá, a proto není možné je omezovat. Dochází ale bohužel často k systémové podjatosti a také systémové korupci, kterou návrhem odstraňujeme. Naopak návrh posiluje postavení samosprávy v procesu územního plánování.

Rada na závěr: méně strašte lidi, více studujte podklady a materiály, a pokud máte pochybnosti, přijďte, rádi vám je na MMR osobně objasníme. Mnozí tak učinili a věci se vysvětlily.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

ČLFA: Členové loni půjčili firmám na stroje nebo zařízení 27,95 miliardy

20:45 ČLFA: Členové loni půjčili firmám na stroje nebo zařízení 27,95 miliardy

Členské společnosti České leasingové a finanční asociace (ČLFA) loni poskytly firmám a podnikatelům …