Ministerstvo pro místní rozvoj: Pro efektivnější komunikaci výsledků evaluací poznejte své publikum

27.10.2019 20:32

Ministerstvo pro místní rozvoj 24. - 25. října přivítalo odborníky na evaluace a analýzy na evaluační konferenci Národního orgánu pro koordinaci evropských fondů. Tématem 5. ročníku konference byla komunikace výsledků evaluací.

Ministerstvo pro místní rozvoj: Pro efektivnější komunikaci výsledků evaluací poznejte své publikum
Foto: Ministerstvo pro místní rozvoj
Popisek: Ministerstvo pro místní rozvoj.

Cílem letošní konference byla výměna dobré praxe obzvláště v oblasti komunikace hodnocení oblastí a přínosů evropských fondů. Odborníci se zaměřili hlavně na to, jak stručně a výstižně předávat někdy velmi složité analytické závěry tak, aby byly srozumitelné co nejširšímu publiku nebo mohli sloužit jako podklad pro odpovědné rozhodování.

Dánský expert na komunikaci Jasper Andersen se ve svém příspěvku zamyslel nad tím, jak shrnout do několika málo minut analytickou práci, která někdy trvá i přes půl roku. V rámci svého příspěvku uvedl, že: „Při prezentování výsledků je nutné znát dobře své publikum a pamatovat, že cílem by vždy mělo být pomoci managementu udělat informované rozhodnutí založené na důkazech. Dále je důležité v rámci komunikace být stručný a neztratit kontext a kombinovat vizuálně zajímavé prezentace s optimální mírou detailu.“ A dodal: „Vždy by se experti měli na konci spolupráce ptát na zpětnou vazbu, zda odvedené práce pomohla ke svému cíli a byla pro manažera užitečná.“

Na něj navazoval příspěvek ředitele Odboru publicity EU, Radka Kobzy, s tipy, jak efektivně posluchače zaujmout. Na příkladech z praxe ukázal, jak pracovat se strukturou zprávy, jak data vhodně vizualizovat i jak předávat hlavní sdělení s ohledem na cílovou skupinu. Panel uzavřel bývalý prezident České evaluační společnosti Vladimír Kváča, který upozornil, že je nutné v rámci komunikace pracovat i s iracionalitou těch, kdo se na základě evaluací a analýz dále rozhodují. Za ideální považuje zapojit do komunikace osobní prožitek či zkušenost daného manažera.    

O své zkušenosti se podělili i experti ze zahraničí. Odborníci z Maďarska, Slovinska a Slovenska se zaměřili na způsob předávání výsledků, na ně navázali makroekonomé z Polska, Maďarska, Evropské komise, Slovenska i České republiky, kteří ukázali, jaké dopady na ekonomiku má podpora z fondů EU. Letošní akce se zúčastnilo přibližně 160 expertů.

Konference se konala v rámci českého předsednictví zemím Visegrádské skupiny – v tomto kontextu proběhlo i samostatné jednání zemí V4+4 se zástupci Ministerstva pro místní rozvoj. Na něm spolu diskutovali aktuální otázky týkající se evaluací  s ohledem na přípravu budoucího programového období 2021-2027.

Na konferenci navazovaly vzdělávací workshopy, letos zaměřené na vyhodnocení komunikačních aktivit, využití analýzy nákladů a přínosů (cost-benefit analýza), vyhodnocení dopadů ve vzdělávání či vhodného nastavování indikátorů pro účely sledování výsledků podpory z fondů EU.

Bližší informace o akci a vybrané prezentace naleznete ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nemocnice Znojmo spustila unikátní laboratorní zařízení ve střední a východní Evropě

22:11 Nemocnice Znojmo spustila unikátní laboratorní zařízení ve střední a východní Evropě

Nemocnice Znojmo je první nemocnicí ve střední a východní Evropě, která dnes slavnostně spustila ve …