Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR k výsledkům zahraničního obchodu za září 2016

13.11.2016 12:45

Zářijové výsledky zahraničního obchodu se zbožím přerušily již podruhé v tomto čtvrtletí (a zároveň i v roce) trend růstu vývozu a dovozu, měsíční bilance však byla v tomto kvartále nejvyšší.

Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR k výsledkům zahraničního obchodu za září 2016
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministerstvo průmyslu a obchodu

Rostla díky vysokému přebytku bilance s polotovary a materiály, s podporou dalšího poklesu bilance obchodu s chemikáliemi. Exporty jsou taženy především vývozem automobilů, kterému stále pomáhá příznivá situace na evropských automobilových trzích. Zahraniční obchod sice podporují uvolněné domácí měnové podmínky prostřednictvím oslabeného kurzu koruny, jejich efekt však postupně vyprchává. Dalšímu zvyšování objemu českého zahraničního obchodu by nemělo v blízké době nic bránit, aktuálních průzkumy mezi nákupními manažery naznačují optimismus, českému průmyslu i průmyslové výrobě v EU a eurozóně se vede dobře, slibný je růst průmyslových zakázek ze zahraničí. A zářijová data potvrdila, že zahraniční obchod se zbožím má nakročeno k dalšímu ročnímu rekordu.

Podle předběžných údajů ČSÚ bilance zahraničního obchodu v národním pojetí (v b. c.) v září skončila přebytkem 21 mld. Kč, který byl oproti září 2015 o 5 mld. Kč vyšší. Vývoz se snížil meziročně o 1,2 % na 285,7 mld. Kč, dovoz o 3,1 % na 264,7 mld. Kč. Bilance zahraničního obchodu se státy EU vykázala přebytek 50,6 mld. Kč, meziročně však o 5,1 mld. Kč nižší. Schodek obchodu se státy mimo EU se snížil o 10 mld. Kč na 28,2 mld. Kč.

Podle předběžných údajů bilance zahraničního obchodu v přeshraničním pojetí (v b. c.) v září skončila přebytkem ve výši 48,4 mld. Kč, o 5,9 mld. Kč meziročně vyšším. Celkový vývoz (zboží opouštějící území ČR) se však meziročně snížil o 2,2 % na 347,2 mld. Kč, rychlejším tempem ale klesl dovoz (zboží vstupující na území ČR) o 4,4 % na 298,8 mld. Kč. Z komoditního hlediska hodnotově jednoznačně nejvýznamnější položkou (195,1 mld. Kč) je stále vývoz strojů a dopravních prostředků, který se však v září snížil meziročně o 3,9 %, tj. o 7,9 mld. Kč. Klesl zejména vývoz telekomunikačních zařízení (o 5,6 mld. Kč) a výpočetní techniky (o 3,9 mld. Kč). Vzrostl vývoz strojů a zařízení všeobecně užívaných v průmyslu (o 1,7 mld. Kč) a silničních vozidel (o 1,2 mld. Kč). Za leden až září činil přebytek obchodní bilance 399,3 mld. Kč, což je o 90,3 mld. Kč více než loni, protože celkový vývoz v objemu 2 955,8 mld. Kč byl letos celkově vyšší o 3,2 %, tj. o 91,9 mld. Kč, kdežto dovoz rostl pomaleji, na 2 556,4 mld. Kč, tj. o 0,1 % a 1,6 mld. Kč,“ uvedl náměstek ministra průmyslu a obchodu pro Evropskou unii a zahraniční obchod.

Vladimír Bärtl

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Patrik Nacher byl položen dotaz

Proč se nemůžete domluvit????????????????

Pane poslanče, ANO nevolím, jsem volič SPD, ale Vás osobně uznávám a vím, že jste pro lidi udělal mnoho dobrého. Vysvětlete mi prosím, proč se nemůžete domluvit na účinné spolupráci s SPD? Je to tím, že SPD je jednoznačně na straně národa a slušných lidí, zatím co ANO to hraje na všechny strany? Neb...Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Veřejný ochránce práv: Život očima lidí s psychosociálním postižením

14:02 Veřejný ochránce práv: Život očima lidí s psychosociálním postižením

Lidé s psychosociálním postižením na autorských fotografiích ukazují, že život mimo ústav je pro ně …