Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy: Odhad nedočerpání za dva operační programy se pohybuje kolem čtyř miliard korun

11. 1. 2016 16:50

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy reaguje na text časopisu Týden o čerpání financí z EU:

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy: Odhad nedočerpání za dva operační programy se pohybuje kolem čtyř miliard korun
Foto: msmt.cz
Popisek: MŠMT - logo

MŠMT uvádí na pravou míru některé zavádějící informace, které zveřejnil dne 11. 1. 2016 časopis Týden ve svém článku "Ministři zahodili miliardy" . Dle zmíněného článku má Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy nevyčerpáno 22 % prostředků, tedy 15 miliard Kč. Skutečnost je taková, že z aktuální alokace spravované MŠMT, tj. alokace Operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost (OP VK) a Operačního programu Výzkum a vývoj pro inovace (OP VaVpI), v tuto chvíli sice opravdu zbývá certifikovat ještě přibližně 15 miliard Kč , tato částka však nepředstavuje Týdnem zmiňovaných 22 % alokace, nýbrž přibližně 15 %.

Proces tzv. certifikace výdajů u končícího období však ještě zdaleka není ukončen. Projekty z končícího programového období sice ukončily svou realizaci nejpozději k 31. 12. 2015, v současné chvíli však probíhá kontrola předložených závěrečných monitorovacích zpráv, včetně vynaložených výdajů. Teprve po kontrole těchto výdajů ze strany MŠMT a následně také MF (tedy po provedení poslední tzv. certifikace) bude možné vystavit konečný účet a  říci, kolik prostředků zůstane nevyčerpáno.

Čerpání operačních programů tedy prozatím není ukončeno a Evropské komisi budou poslední průběžné žádosti o platbu předloženy až ve třetím čtvrtletí letošního roku.

Odhad finálního nedočerpání za oba operační programy se v tuto chvíli pohybuje ve výši cca 4 mld. Kč, ze zmiňovaných 15 mld. Kč tedy bude přibližně 11 mld. Kč ještě certifikováno (tj. považováno za vyčerpané) a nedočerpání obou programů v gesci MŠMT se tak bude pohybovat kolem 3,7 % přidělené alokace.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

DPP: Kloubový bateriový trolejbus krátkodobě posílí provoz na lince č. 58

14:32 DPP: Kloubový bateriový trolejbus krátkodobě posílí provoz na lince č. 58

Dopravní podnik hl. m. Prahy (DPP) připravuje projekt elektrifikace autobusové linky č. 140 (Palmovk…