Ministerstvo spravedlnosti: Česká republika jako první evropská země přistoupila k Meziamerické úmluvě o vzájemné pomoci v trestních věcech

14.11.2019 19:38

Po dlouholetém úsilí Ministerstva spravedlnosti byla dne 17. října 2019 na Generálním sekretariátu Organizace amerických států ve Washingtonu uložena listina České republiky o přístupu k Meziamerické úmluvě o vzájemné pomoci v trestních věcech a k jejímu Opčnímu protokolu.

Ministerstvo spravedlnosti: Česká republika jako první evropská země přistoupila k Meziamerické úmluvě o vzájemné pomoci v trestních věcech
Foto: Hans Štembera
Popisek: Budova ministerstva spravedlnosti

 Úmluva a Protokol, které zlepší možnosti mezinárodní justiční spolupráce, budou pro Českou republiku platné od 16. listopadu 2019. ČR je navíc vůbec prvním evropským státem, který k Úmluvě přistoupil.

Přistoupení České republiky k Úmluvě a Protokolu napomůže rozšíření možností mezinárodní justiční spolupráce v trestních věcech. Ministerstvu spravedlnosti, Nejvyššímu státnímu zastupitelství, státním zastupitelstvím a soudům přinese možnost spolupráce se státy – smluvními stranami Úmluvy – které její poskytování podmiňují existencí příslušné mezinárodní smlouvy.

Česká republika přístupem k těmto mezinárodním smluvním instrumentům získala smluvní základ pro spolupráci v trestních věcech s dvaceti pěti státy. Jsou jimi Antigua a Barbuda, Argentina, Bahamy, Bolívie, Brazílie, Chile, Kolumbie, Kostarika, Dominika, Ekvádor, Salvador, Grenada, Guatemala, Guyana, Honduras, Jamajka, Mexiko, Nikaragua, Panama, Paraguay, Peru, Surinam, Trinidad a Tobago, Uruguay a Venezuela.

Úmluva o vzájemné pomoci v trestních věcech z 23. května 1992 sjednaná v rámci Organizace amerických států je otevřena k přístupu i státům, které nejsou jejími členy, a Česká republika k ní přistoupila jako první evropská země.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Moravskoslezský kraj: Podmínky splněny nebyly, budeme hledat způsoby, jak je prosadit

18:48 Moravskoslezský kraj: Podmínky splněny nebyly, budeme hledat způsoby, jak je prosadit

Komentář k problematice rozšíření spalovny v Ostravě