Ministerstvo spravedlnosti: Formulář „Potvrzení k chráněnému účtu“ je nyní v elektronické podobě

04.07.2021 7:34 | Tisková zpráva

Ministerstvo spravedlnosti zveřejnilo formulář „Potvrzení k chráněnému účtu“, který dlužníkům zajistí vyplácení příjmů nebo pohledávek i z několika účtů na chráněný účet.

Ministerstvo spravedlnosti: Formulář „Potvrzení k chráněnému účtu“ je nyní v elektronické podobě
Foto: Hans Štembera
Popisek: Budova ministerstva spravedlnosti

Podle občanského soudního řádu vystaví dlužník povinného z pohledávek na písemnou žádost soudu nebo povinnému potvrzení o čísle účtu, z nějž tyto pohledávky, mzdu, výživné nebo jiné příjmy vyplácí, a o dalších skutečnostech, které mají být podle zákona v potvrzení uvedeny (dále jen „potvrzení k chráněnému účtu“). V potvrzení k chráněnému účtu dlužník z chráněného příjmu uvede údaje, které jsou aktuální ke dni vystavení tohoto potvrzení.

V případě, že ode dne vystavení potvrzení k chráněnému účtu do dne, kdy dlužníku z chráněného příjmu bude doručeno potvrzení, dojde ke změně účtu, z něhož jsou vypláceny pohledávky, mzda, výživné nebo jiné příjmy, je třeba neprodleně povinnému vystavit i bez žádosti aktualizované potvrzení k chráněnému účtu. V aktualizovaném potvrzení k chráněnému účtu dlužník z chráněného příjmu uvede všechny údaje, které má potvrzení k chráněnému účtu obsahovat, aktualizované ke dni vystavení tohoto potvrzení. Pokud jsou příslušné příjmy vypláceny z několika účtů, je třeba uvést v potvrzení k chráněnému účtu všechny tyto účty.

Získané potvrzení zašle dlužník exekutorovi nebo jinému orgánu, jenž nařídil exekuci platebního účtu a požádá jej, aby oznámil peněžnímu ústavu, který vede obstavený účet, číslo účtu, z něhož je vyplácen chráněný příjem, a číslo obstaveného účtu, z něhož bude na chráněný účet převáděn chráněný příjem. Pokud má dlužník na obstavený účet vedeno několik exekucí nařízených několika různými exekutory či orgány, může komunikovat s kterýmkoliv z nich dle výběru.

Česká národní banka na svých internetových stránkách dne 16. června 2021 uveřejnila informaci pro zájemce o chráněný účet, která se kromě jiného týká i postupu pro zřízení chráněného účtu (informace ČNB je dostupná zde).

Nový interaktivní formulář „Potvrzení k chráněnému účtu“ je ke stažení zde.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

ÚZSVM zajistil likvidaci padělků

22:54 ÚZSVM zajistil likvidaci padělků

ÚZSVM ve Žďáru nad Sázavou zajistil likvidaci padělků oděvů, obuvi, hraček a dalších věcí, zabraných…