Ministerstvo spravedlnosti: Neformální rada JHA jednala o padělání zdravotnických prostředků

30. 1. 2021 9:10

V pátek 29. ledna se uskutečnila justiční část neformální Rady pro spravedlnost a vnitřní věci (Rada JHA) pod vedením Portugalska, které pro příští půlrok převzalo řízení Rady EU. Delegaci České republiky vedl náměstek člena vlády Jan Kohout.

Ministerstvo spravedlnosti: Neformální rada JHA jednala o padělání zdravotnických prostředků
Foto: Hans Štembera
Popisek: Budova ministerstva spravedlnosti
reklama

V dopolední části ministři diskutovali o možnostech spolupráce členských států na ochraně a pomoci zranitelným dospělým. Jedná se o zásadní problém všech členských států EU, ve kterých se zvyšuje poměr stárnoucí populace a je nutné jim poskytovat specifickou pomoc v přeshraničních řízeních, ale také v trestní oblasti, např. pokud jsou obětmi trestných činů.

Anketa

Má Česko nakoupit a využívat ruskou vakcínu Sputnik V?

93%
7%
hlasovalo: 25338 lidí

Druhým tématem, které Portugalské předsednictví zařadilo do diskuze, byl vztah mezi paděláním a organizovaným zločinem. V průběhu pandemie se zvýšil počet padělaných zdravotnických prostředků zachycených v Evropské unii, které jsou nejen problémem ekonomickým, ale druhotným efektem může být poškození zdraví občanů. Zdůrazněna byla spolupráce na vyšetřování těchto případů ve spolupráci s agenturami EU, jako jsou Europol a Eurojust.

Posledním tématem diskutovaným v odpolední části jednání byl rozvoj digitalizace justice. Členské státy podpořily rozvoj e-justičních řešení nejen na národní, ale i unijní úrovni, shodly se na potřebě sdílení zkušeností s digitalizací z národních projektů a ocenily finanční i expertní podporu Evropské unie. Určité prvky přeshraniční elektronické justice jsou již využívány v civilním řízení i při výměně elektronických důkazů a budou dále rozvíjeny na základech tzv e-Codexu.

Příští řádná Rada ministrů spravedlnosti a vnitřních věcí je plánována na 11. března.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Tisková zpráva

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Olomoucký kraj zprůjezdní sesunutou silnici u Hanušovic

7:34 Olomoucký kraj zprůjezdní sesunutou silnici u Hanušovic

Olomoucký kraj začal s opravou silnice II/369 u Hanušovic. Její část se sesunula do koryta Moravy le…